Na roli Formana jsem se těšil. Silné pro mě byly hlavně momenty z jeho dětství, přiznává herec Patrik Děrgel

„Všechny věci, které v dětství zažil, jsou prostě na jednoho člověka moc,“ myslí si o Miloši Formanovi Patrik Děrgel. Díky přípravám na roli slavného režiséra v představení Musea Kampa studoval jeho příběh docela podrobně. Ve studiu Rádia Praha mluvil také o dalších rolích nebo o svém vztahu k hlavnímu městu i k dabingu.

Poslechněte si rozhovor s hercem Patrikem Děrgelem

Od 7. července uvede Letní scéna Musea Kampa opět představení s názvem Forman, ve kterém Patrik Děrgel ztvárnil hlavní roli.

„Já jsem do toho šel tak s deseti procenty informací o Miloši Formanovi. To, co jsem pak objevoval, bylo nádherné, silné a pan Forman do mě hodně prostoupil skrz ten jeho příběh, já jsem se strašně dlouho nedokázal vůbec odpoutat od toho těžkého dětství. Kdyby se to stalo mně, tak bych zbytek života strávil někde na terapiích, on místo toho dobyl Hollywood.“

S nabídkou na tuto roli má prý spojené hlavně pozitivní pocity a natěšení na práci, strach hrát takovou osobnost neměl. Věděl, že se nemůže zavděčit všem.

„Během toho zkoušení mi několikrát problesklo hlavou, že asi přijdou lidi, kteří ho znají, že přijde jeho rodina, tak abych obstál v jejich očích. Ale tuhle myšlenku jsem hned zahodil, s tím se nedá zkoušet,“ vysvětluje.

Lenka Vahalová a Patrik Děrgel

V roli Formana se alternuje s Markem Adamczykem, což si pochvaluje, protože jsou kamarádi.

„Čím víc se to zkoušení chýlilo ke konci, tak jsme třeba některé věci viděli rozdílně, což je přirozená záležitost. Ale to je právě super, když zkoušíte s kámošem, že si to všechno můžete říct a není to vůbec žádný problém.“

Dabing jako utrpení

Tvář Patrika Děrgela diváci dobře znají i z televizní obrazovky díky seriálům jako V.I.P. vraždy, Odznak Vysočina nebo Děcko. Do dabingového studia ho to ale netáhne a s díky odmítá.

„Protože já jsem dyslektik a rychle číst pro mě vždycky bylo peklo. Párkrát mě někdo přemluvil, abych šel něco nadabovat, pak z toho bylo šílené utrpení. Potom jsem se dozvěděl, že ta postava v tom díle sice umřela, ale za pět let mi volali, že vstala z mrtvých. No tak já jsem málem umřel taky,“ směje se.

Proč říká, že chtěl mít doktorát z herectví? Jak se mu žije v Praze? Který Formanův film má nejraději? A jak prožíval proměnu Daniely Špinar? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lenka Vahalová ,

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.