Alexandr Mitrofanov: Protiputinská TV Dožď zablokována v baltských zemích. Proč?

9. prosinec 2022

Televize Dožď byla jedním z hrstky médií, která za Vladimira Putina oslovovala diváky, kterým se jeho politika nelíbila. I proto byla v Rusku zlikvidována ihned po začátku války. Zakotvila v Rize, získala místní vysílací licenci. Ale o tu přišla a Dožď vyřadily z kabelových sítí Litva a Estonsko.

Lotyšský mediální regulátor napočítal televizi tři porušení zákona. Nejdříve ukázali mapu Krymu jako součásti Ruska. Podruhé použili vůči ruské armádě označení „naše armáda“.

Čtěte také

Potřetí vyzval moderátor Alexej Korostěljov v živém vysílání diváky, kteří vědí o špatném zacházení s mobilizovanými vojáky, aby televizi posílali informace. A ukončil to větou: „Doufáme, že mnoha vojákům jsme dokázali pomoci s výbavou a prostě s elementárním komfortem na frontě.“

Šéfredaktor Tichon Dzjadko popřel zlý úmysl a oznámil, že příslušný moderátor byl na hodinu propuštěn. Na protest opustili redakci tři novináři. Většina ruských opozičníků se postavila za TV Dožď. Inkriminovaná věta byla prezentována jako přeřeknutí.

Zbourat moskevštinu

Jenže s lítostí vůči ruským vojákům, kteří musí trpět ve válce proti Ukrajině, dříve vystoupila i majitelka TV Natálie Sindějevová. Ta po odnětí licence v téměř hysterickém videu vyzvala propuštěné redaktory, aby se vrátili. Dzjadko ovšem v debatním studiu lotyšské televize řekl, že je nepřijme.

Čtěte také

Kauza TV Dožď je lakmusovým papírkem, který vyjevil hluboký problém. Málo se o tom u nás ví, ale značná část ruských emigrantů, kteří nesouhlasili s Putinem, obviňuje z jeho vzestupu Západ. Po odnětí licence TV Dožď to vyústilo v hrubé útoky na lotyšský stát, který mnozí obviňovali z práce pro Putina, řádění místních čekistů, nevykořeněné sovětské mentality a dalších hříchů.

Lotyšsko však pouze odňalo licenci svému médiu, které odmítalo dodržovat zákon. Televize se totiž zaregistrovala jako lotyšská. Chovala se ale tak, jako kdyby byla v Moskvě. Neměnila svou pozici, která měla být tzv. nad bojem, přinášející pochopení nejen pro trpící Ukrajince, ale také pro vraždící Rusy.

Mimořádně výmluvný byl výrok šéfredaktora Dzjadka. Řekl, že upřímně nechápe, proč Lotyšsko chce po jeho televizi, aby potírala ruský imperialismus, když už je protiválečná a protiputinská. Ruské imperiální instinkty jako nebezpečí drtivá většina protiputinců nevnímá. Ve většině z nich jsou totiž zakořeněny.

Alexandr Mitrofanov

Situaci trefně popsal ruský politolog Alexandr Morozov z Prahy: „Moskevská imperiální arogance, povýšenost a vychloubání z nich lezla jako sláma z bot. Vždyť moskevský novinář se pokládá za ,světoobčana’, proto může poučovat jiné národy, jak mají dbát o lidská práva včetně ,svobody názorů’… Patrně mají pravdu ti, kteří říkají, že je třeba jednoduše zbourat veškerou ,moskevštinu’ až na dřeň, jinak se nebude dát žít.“

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.