Blatný: Opatření proti covidu-19 přestala fungovat. Je to důkaz, že se v Česku šíří britská mutace

4. únor 2021

Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii zavedena, přestala fungovat. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný. Podle ně je to důkaz, že se v Česku šíří britská mutace.

„Epidemická situace se nelepší. V Česku je přítomná britská mutace viru, která je nebezpečnější a šíří se rychleji. Opatření přestala fungovat a situace je špatná. Mnoho z nás je na konci sil a mnozí přišli i o své blízké. I když si to nechceme přiznat, covid-19 mění i naší duševní kondici. Míra nevraživosti ve společnosti roste,“ řekl Blatný.

Ministr zdravotnictví upozornil na to, že lékaři se kvůli koronaviru už rok nemohou starat o jiné pacienty. Screening rakoviny prsu na jaře podle něj klesl o 30 procent a nyní může být situace ještě horší.

„Chci všechny poprosit: pojďme to vydržet. Každý týden jednám s dodavateli vakcíny. Děláme maximum. Přál bych si, abychom očkovali rychleji. A půjde to - v březnu dostaneme více vakcín, než jsme očekávali,“ oznámil Blatný.

Podle něj není možné epidemii porazit jinak než očkováním a dodržováním opatření. „Jejich obcházení není frajeřina ani důkaz, že je někdo mazaný. Je to důkaz bezohlednosti vůči ostatním. Nedodržování opatření je důvod, proč je musíme prodlužovat,“ popsal.

Ministr připustil, že řada věcí se nepovedla a že omluvou není to, že se nepovedla i ostatním státům světa. „Jako ministr nemám všechny nástroje, abych opatření vymáhal, ale jako lékař chci před důsledky varovat. Kolaps zdravotnictví by měl dopad na nás i ekonomiku. Každý den nedodržování nás může stát týdny jejich prodlužování,“ řekl.

Zopakoval také, že by lidé neměli cestovat po republice, měli se setkávat s co nejméně lidmi a nosit respirátory: „Změňme svůj postoj a přístup. Ne kvůli mně, kvůli vládě nebo opozici. Ale kvůli rodinám a celé naší zemi. Bez další změny se budeme pohybovat mezi menšími a většími restrikcemi. Pojďme najít sílu pro další boj s covidem. Cena za prohru je příliš vysoká a zaplatíme jí všichni.“

Zpřísňování podle Blatného nebude fungovat, pokud nebude vůle opatření dodržovat. „Za mě je nejlepší, aby si lidé uvědomili, že je třeba je dodržovat. Spoléhám na to, že si to lidé uvědomí,“ řekl na závěr.

autoři: ako , jp | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio