Chceme letos zkusit samoobslužné vrácení knížek, říká ředitel pražské městské knihovny

Samoobslužné terminály, moderní technologie a také nové otevřené pobočky. O tom všem mluvil v pořadu K věci ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

Loni proběhla v pražské městské knihovně technologická revoluce. Přešla na samoobslužné terminály. To znamená, že si čtenáři mohou půjčovat knížky bez lidské pomoci. „Ta revoluce ještě stále probíhá, protože není vše hotovo. V loňském roce jsme očipovali knihovnu a teď postupně do všech poboček rozmisťujeme samoobslužné terminály,“ říká Tomáš Řehák. „Rádi bychom ještě během letošního roku začali zkoušet samoobslužné vracení.“ Pracovníci knihovny s najatou agenturou stihli očipovat jeden a půl milionů knih za téměř šest týdnů.

Knihovna chystá otevřít i nové pobočky. „Teď zvažujeme možnost v jednom nákupním centru udělat miniknihovnu zcela samoobslužnou. V březnu bychom měli otevřít novou pobočku na Praze 4. Potom stěhujeme knihovnu do nových prostor  v Hloubětíně. Na smíchovské náplavce v jedné kobce budeme provozovat pobočku městské knihovny, která nebude knihovnou. Tam bude k dispozici nářadí, materiál a také člověk, který tomu rozumí. Člověk si tam bude moct zkoušet nové věci a učit se.“

Pusťte si celý díl na novém audioportále mujRohlas nebo ve videozáznamu a dozvíte se víc!

autoři: Štěpánka Duchková , jp