Den otevřených dveří: Nahlédněte do vysílacího studia Rádia Praha, do hudebního i činoherního studia

15. květen 2023

Historická budova Českého rozhlasu v Karlíně, odkud vysílá Rádio Praha a Český rozhlas Region, se v sobotu 20. května a neděli 21. května otevře veřejnosti. Přijďte se podívat, odkud pro vás vysíláme. Ve studiu Rádia Praha uvidíte moderátora přímo v akci, zpřístupněno bude také legendární hudební Studio A i činoherní Studio B.

Budova Národního domu v Karlíně byla postavena v letech 1910 - 1911 podle projektu architekta Josefa Sakaře. V přízemí se nacházela restaurace s kavárnou, hernou a kuželkářskou síní. V suterénu byla lidová hospoda, kuchyně, vinárna a zimní kulečník, v 1. patře velký sál s jevištěm, šatny a malý sál. Ve 2. poschodí bylo pět lóží, galerie, spolková místnost Měšťanské besedy a byt restauratéra.

Národní dům v Karlíně sloužil svému účelu do konce první republiky. A od té doby se dost proměnil, prohlídky vám představí historii i současnost a odhalí různá zákoutí budovy. První zastávkou bude pro návštěvníky pamětní deska v suterénu domu.

„Která připomíná, že v této budově byla založena Komunistická strana Československa. Odtud se přesuneme do prvního patra, kde je slavné hudební Studio A a do vedlejších prostor, do Studia B, kde se točí rozhlasové hry, pohádky a zvukové efekty,“ popisuje vedoucí programu Karel Zajíc.

Po působivém tříramenném schodišti se pak návštěvníci dostanou do zvýšeného přízemí, kde jsou vysílací pracoviště. Obě studia prošla kompletní rekonstrukcí a ještě stále září novotou.

„Uvidí studio Rádia Praha, kde je ta nejnovější technologie, která snad může být. A také samozřejmě newsroom, tam se s našimi návštěvníky rozloučíme,“ dodává Karel Zajíc s tím, že odtud povede cesta přes nově revitalizovanou zahradu s dřevěným altánem.

Součástí programu bude i fotografická výstava a hudba posledních sta let. Průvodci budou moderátoři, zprávaři a další kolegové, kteří se podílejí na přípravě vysílání. 

Budova Českého rozhlasu v Karlíně na adrese Hybešova 10 bude v sobotu 20. května a neděli 21. května otevřena veřejnosti od 10. do 18. hodiny. Těšíme se na vás!

autor:
Spustit audio