Den otevřených dveří: Nahlédněte do vysílacího studia Rádia Praha, do hudebního i činoherního studia

15. květen 2023

Historická budova Českého rozhlasu v Karlíně, odkud vysílá Rádio Praha a Český rozhlas Region, se v sobotu 20. května a neděli 21. května otevře veřejnosti. Přijďte se podívat, odkud pro vás vysíláme. Ve studiu Rádia Praha uvidíte moderátora přímo v akci, zpřístupněno bude také legendární hudební Studio A i činoherní Studio B.

Budova Národního domu v Karlíně byla postavena v letech 1910 - 1911 podle projektu architekta Josefa Sakaře. V přízemí se nacházela restaurace s kavárnou, hernou a kuželkářskou síní. V suterénu byla lidová hospoda, kuchyně, vinárna a zimní kulečník, v 1. patře velký sál s jevištěm, šatny a malý sál. Ve 2. poschodí bylo pět lóží, galerie, spolková místnost Měšťanské besedy a byt restauratéra.

Národní dům v Karlíně sloužil svému účelu do konce první republiky. A od té doby se dost proměnil, prohlídky vám představí historii i současnost a odhalí různá zákoutí budovy. První zastávkou bude pro návštěvníky pamětní deska v suterénu domu.

„Která připomíná, že v této budově byla založena Komunistická strana Československa. Odtud se přesuneme do prvního patra, kde je slavné hudební Studio A a do vedlejších prostor, do Studia B, kde se točí rozhlasové hry, pohádky a zvukové efekty,“ popisuje vedoucí programu Karel Zajíc.

Moderátorka Lenka Vahalová během prohlídek vysílacího studia

Po působivém tříramenném schodišti se pak návštěvníci dostanou do zvýšeného přízemí, kde jsou vysílací pracoviště. Obě studia prošla kompletní rekonstrukcí a ještě stále září novotou.

„Uvidí studio Rádia Praha, kde je ta nejnovější technologie, která snad může být. A také samozřejmě newsroom, tam se s našimi návštěvníky rozloučíme,“ dodává Karel Zajíc s tím, že odtud povede cesta přes nově revitalizovanou zahradu s dřevěným altánem.

Součástí programu bude i fotografická výstava a hudba posledních sta let. Průvodci budou moderátoři, zprávaři a další kolegové, kteří se podílejí na přípravě vysílání. 

Budova Českého rozhlasu v Karlíně na adrese Hybešova 10 bude v sobotu 20. května a neděli 21. května otevřena veřejnosti od 10. do 18. hodiny. Těšíme se na vás!

autor:
Spustit audio