Hemofilikům v budoucnu pomůže genová léčba, věří primář Vladimír Komrska

18. březen 2014

O tom, zda budete trpět hemofilií, se rozhoduje už dávno před vaším narozením, konkrétně v okamžiku vašeho početí. Jediným možným způsobem jejího přenosu je totiž dědičnost, v menšině případů potom spontánní mutace genu. Projevuje se pouze u mužů a pro ty, kteří jí trpí, se může stát osudným i drobné zranění. Jak se žije dnešním českým hemofilikům? Na to se v pořadu Třináctka Plus ptala Štěpánka Duchková primáře Kliniky dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol Vladimíra Komrsky.

Hemofiliků je u nás kolem tisícovky. Posledních 20 let se jim žije mnohem lépe. Začalo se u nás totiž s domácí a preventivní léčbou. Velkou výhodou je i to, že ty nejmodernější léky pro hemofiliky se dnes vyrábějí metodami genetického inženýrství. "Jsou to tedy léky, které nemají s krví nic společného. Odvrací se tak nebezpečí, že by se mohl pacient nakazit nemocí přenášenou krví," uvedl v rozhovoru primář Vladimír Komrska.

Ačkoli je hemofilie známá už od pátého století a mimo jiné ničila celé šlechtické rody, stále na ni neexistuje lék. Primář Vladimír Komrska ale věří, že se lék v blízké budoucnosti najde. Velkou nadějí je podle něj genová léčba, kterou se podaří "naučit" buňky produkovat chybějící faktory srážení krve.

Podrobnosti si můžete poslechnout v pořadu Třináctka Plus z 18. března 2014.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.