Historik Petr Koura: Hodně lituji toho, že jsem si nevedl deník v době, kdy se k nám pandemie blížila

19. září 2021

Do historie se zamiloval už jako kluk. Dnes patří mezi naše uznávané odborníky na moderní dějiny. Dlouhá léta působil v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR či v Ústavu pro studium totalitních režimů. Jako odborný poradce se podílel i na mnoha filmech. Nejen o historii, ale také třeba o divadle se v pořadu Až na dřeň rozpovídal historik Petr Koura.

Současná pandemie koronaviru je záležitost, která se jistě zapíše do historie. „Mě tohle jako historika velmi zajímá. Už teď mi běží v hlavě, jak se o tom bude třeba učit ve školách,“ řekl v pořadu Až na dřeň Petr Koura. „Já třeba hodně lituji toho, že jsem si nevedl deník v době, kdy se k nám pandemie blížila. Jak jsme si ještě měsíc před tím nedokázali představit, co to všechno přinese.“

Srovnání s epidemií španělské chřipky, které se v médiích objevuje, je podle Petra Koury trefné. „Já bych byl rád, kdyby ta podobnost byla i v tom, že to pominulo a poté do Evropy přišla euforie, jazz a lidé se začali bavit.“

Pandemie v letech 1918–1920 přitom neminula ani jeho rodinu. „Moje babička se svými sestrami a bratříčkem tehdy onemocněli a bratříček nepřežil. Jejich maminka jim pak řekla, že měly raději zemřít ony...“ rozpovídal se Petr Koura o příhodě, která ovlivnila jeho babičku na celý život. „Já babičku zažil jako neuvěřitelně zdravou osobu, která pak za celý život nebyla v nemocnici. Španělská chřipka ji zocelila nejen fyzicky, ale i psychicky.“

Lásku k historii mají v rodině

Dějepis Petra Kouru uchvátil už na střední škole. Základy této lásky ale položil už jeho tatínek. „Můj otec – stavař – byl velký fanoušek historie. Kupoval nám knihy a vozil nás po památkách. Oba moji bratři také vystudovali historii. Jen moje sestra se k maminčině radosti věnuje jinému oboru.“

Jako odborný poradce se Petr Koura podílel na celé řadě filmových i televizních projektů. „Mě to baví hlavně proto, že uměleckou tvorbou je možné oslovit více lidí. Filmem s historickou tematikou je možné formovat povědomí o historii.“ Spoluprací na filmových projektech jeho spojení s uměním zdaleka nekončí. Petra Kouru totiž můžete vidět i na jevišti Studia Ypsilon, kde s velkou chutí hraje ve hře Spálená 16.

Jak se na jeviště legendární Ypsilonky dostal a proč miluje swing? Poslechněte si celý rozhovor – i o tom byla v pořadu Až na dřeň řeč.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.