I malé nuance v pražení kávy udělají poměrně velký chuťový rozdíl, vysvětluje spolumajitel pražírny a kavárny Petr Slepánek

2. březen 2023 11:00

Když se řekne Kofárna, znalcům bude hned jasné, o čem je řeč. Jde o výběrovou kávu praženou v bývalé kovárně v Úhonicích u Prahy a podávánou v kavárně na Újezdě. 

„Pro zákazníky máme na výběr vždycky jedno ovocnější espresso a druhé tradičnější, ale obojí není příliš pražená káva. Když v té tradičnější kávě z Brazílie ucítíte čokoládu, oříšky, tak je to typická chuť té dané odrůdy a té lokality,“ popisuje Petr Slepánek, spolumajitel kavárny Kofárna.

Před osmi lety ji založil s dalšími společníky. Tehdy už více než rok fungovala jejich vlastní pražírna. Chuť jejich kávy je výsledkem experimentování.

„Je to trochu alchymie nebo taková chemická laboratoř, než na to přijdete, tak to trvá několik pokusů. Samozřejmě my už jsme v tom dneska rychlejší, ale opravdu to není jen tak, i malé nuance v tom pražení udělají poměrně velký chuťový rozdíl.“

Výběrová káva se pak podává v kavárně Kofárna na Újezdě

Ochutnávka kávy z Peru je podle Petra Slepánka důkazem, že pražení je delší proces. „To je testovací pražení, u této kávy jsme ještě nestanovili úplně přesný způsob pražení, ale už je ta káva dobrá.“

Jak chutná káva z Kolumbie, která prošla extrémním zpracováním a byla po sběru 200 hodin fermentovaná? A patří podle něj do výběrové kávy mléko? Poslechněte si celou reportáž.

autoři: Václav Müller ,
Spustit audio

Související