Jaká rozhodnutí letos schválili pražští zastupitelé a radní? Nová sazba za svoz odpadu, zvýšení turistického poplatku nebo investice do dopravy

28. prosinec 2021

Třetí kalendářní rok ze čtyř má za sebou stávající koalice na pražském magistrátu. Také letos politici v radě, ale následně i v zastupitelstvu projednali víc než tisíc různých bodů. Některé z těch se zásadním dopadem na další chod města připomeneme.

Mezi rozhodnutí politiků, která se projeví nejdřív, patří i ta nepopulární dotýkající se peněz domácností. I přes kritiku opozice začne už prvního ledna platit nová sazba za svoz netříděného odpadu. Podle zákona ji teď není možné počítat z četnosti vyvážení a velikosti popelnic. Nově tak bude jen jeden poplatek.

Čtěte také

„Všichni Pražané budou platit 50 haléřů za litr objemu nádoby, všechno ostatní kromě té černé popelnice budou mít občané zdarma. To navýšení nejvyšší bude u nádob 1100 litrů, to jsou ty nejčastější svozy, ale i tam se bude jednat maximálně přibližně o jednu korunu denně,“ vysvětluje náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček ze Spojených sil pro Prahu. Nejvíc by si tak podle nového systému měli připlatit lidé na sídlištích. Projeví se to ve vyúčtování v červnu.

Zvýšit by se měla i sazba za vodné a stočné, spolu s poplatkem za svoz odpadu to kritizuje třeba hnutí ANO, říká předseda klubu Ondřej Prokop: „Přijde nám to nevhodné hlavně z toho načasování, dneska se vlastně zdražuje prakticky vše. I to, na co nemá Praha vliv, třeba energie. Zrovna u té vody, kde se snižovalo v minulých letech DPH, nám to přijde nepochopitelné.“

Zvýšení turistického poplatku i nové investice

Opozice naopak vítá, že zvýšit se má taky turistický poplatek z ubytování v hotelech, z 21 na 50 korun. To přinese do městské kasy peníze navíc. „Poplatek neplatí Pražané, ale turisté. Nám přijde spravedlivé, aby náklady spojené s turismem šly právě z tohoto zdroje. V předcovidovém období výnosy přesahovaly čtvrt miliardy ročně. Z toho navýšeného je to více než dvojnásobek, polovinu chceme přímo reinvestovat,“ popisuje náměstek pro finance Pavel Vyhnánek z uskupení Praha Sobě.

Rozpočet bude příští rok vyrovnaný ve výši 93 miliard a s nejnižším zadlužením města za posledních dvacet let. I to umožní investice třeba do opatření, která jsou součástí letos schváleného, ambiciózního klimatického plánu, na který chce Praha do roku 2030 vynaložit asi 230 miliard korun. Investice na příští rok počítají i s dopravními projekty. Začít tak můžou práce na mostech přes Vltavu. Radní a zastupitelé letos schválili například rozvoj tramvajových tratí nebo projekty dostupného bydlení. Ale taky po letech sporů odsouhlasili převzetí nedokončeného projektu nová Palmovka a s tím související odpuštění dluhu radnici Prahy 8, která byla na pokraji bankrotu.

autor: Adam Bejšovec
Spustit audio