Je důležité umět se občas nudit, říká lektorka emoční inteligence Jitka Ševčíková
Vystudovala ekonomii a marketing, pak ale její život obrátila naruby tragická nehoda. Dnes je její hlavní životní náplní lidská duše. Vyhledávaná lektorka emoční inteligence učí své klienty nejen jak se dostat do hladiny Alfa nebo jak se vyhnout syndromu vyhoření, ale třeba i to, jak se vyrovnat se smrtí. Hostem pořadu Až na dřeň byla Jitka Ševčíková.
Znáte to sami – sedíte nad prací a ono to nejde a nejde – přitom by stačilo jednoduše vypnout nebo lépe řečeno přepnout do hladiny Alfa a nápady by přicházely jedna radost. Právě hladina alfa je jedním z témat, kterými se zabývá Jitka Ševčíková. „V hladině alfa náš mozek pracuje lépe, rychleji se regenerují buňky a srdce se dostává do správného rytmu. Pomáhá třeba při učení cizích jazyků. Je to stav, do kterého bychom se měli naučit řízeně dostávat,“ říká Jitka Ševčíková s tím, že k tomu nejsou potřeba žádné pomůcky, do hladiny alfa se můžete jen obyčejně prodýchat. „Stačí chvilka, ale v hladině alfa můžete klidně strávit celé hodiny. Třeba děti do tří let jsou v hladině alfa prakticky pořád. Pak ale s nástupem řádu, školek a tak dále, tuto schopnost ztrácejí. Tady je důležité rozlišovat, kdy je opravdu nutné dítě ze hry – hladiny alfa – vytrhnout, třeba když potřebujeme někam odejít a kdy je možné počkat a nehnat ho třeba k té večeři hned.“
Dnešní doba nás všechny žene k velké výkonnosti a k produktivitě. Přitom nuda je podle Jitky Ševčíkové velmi potřebná. „Já lidi učím, že je v pořádku se občas nudit a nedělat prostě nic, nečíst, nic neposlouchat, prostě nechat mozek být. V alfě si děláme v hlavě prázdno, aby tam mohlo být zase něco.“
Osudovým zlomem v životě Jitky Ševčíkové byla tragická nehoda, která ji v roce 2006 připravila o nejstaršího syna. Tehdy začala spolupracovat se spolkem Dlouhá cesta, který pomáhá rodičům, jimž zemřely děti. „V té nejhorší fázi, po smrti dítěte, musíte absolvovat celou řadu jednání, vyřídit spoustu věcí a ta zátěž je obrovská. Právě tehdy podává Dlouhá cesta pomocnou ruku.“
Celý rozhovor s Jitkou Ševčíkovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu a nezapomeňte se podívat také na videozáznam z natáčení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.