Jednání kvůli Opencard odložila námitka na údajnou podjatost soudce

20. květen 2013

Soud na neurčito odročil hlavní líčení s pěti bývalými úředníky pražského magistrátu, kteří se mají zpovídat kvůli kauze Opencard. Důvodem odročení je námitka, kterou hned na úvod jednání podala státní zástupkyně Dagmar Máchová.

Podle ní je předseda soudního senátu Jiří Říha podjatý, protože jeho manželka zastupuje jednoho z obviněných v související kauze s pražskými radními. Jde o stíhání desítky pražských radních, včetně primátora Bohuslava Svobody.

S tím předseda senátu Jiří Říha už začátkem dubna obeslal i všechny zúčastněné, ať do sedmi dnů vznesou případnou námitku. Jenže státní zástupkyně Dagmar Máchová tuto námitku uplatnila až těsně před jednáním a celý proces se kvůli tomu odsouvá. Neřekla ani konkrétní důvody, proč by soudce Říha měl být podjatý.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat, až po skončení procesu. Slyšeli jste všechno, co bylo řečeno. Opravdu ne, nezlobte se,“ odmítla Máchová dotazy novinářů.

Sám Říha se za podjatého nepovažuje a senát si myslí to samé. Přesto státní zástupkyně proti zamítnuté námitce podala stížnost a řešit ji bude soud. Nastalou situaci nelibě nesou obžalovaní a jejich advokáti.

„Považujeme tento krok státního zastupitelství za obstrukční, je to něco nevídaného. Podle našeho názoru státní zástupkyně v tomto případě až zneužívá svého procesního postavení, považujeme to za šikanu soudu,“ hodnotí situaci obhájce Miroslav Krutina.

Stížnost státní zástupkyně nemá odkladný účinek, teoreticky tedy mohl proces běžet tento týden. Jenže pokud by vrchní soud stížnosti vyhověl, muselo by se celé dokazování opakovat znovu. Proto soud z opatrnosti přerušil a čeká na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Pokračování se tak dá čekat zřejmě až po prázdninách.

Zakázka předražená o 67 milionů

Pětici bývalých úředníků magistrátu viní obžaloba z toho, že v několika zakázkách zvýhodnili firmu Haguess a poškodili hlavní město o desítky milionů korun.

Úředníci byli členy hodnoticí komise, která firmu pro zakázky vybírala. Zakázka na kartové centrum byla podle obžaloby předražená o více než 67 milionů korun.

Magistrátní úředníci pak navíc úmyslně nevymáhali ani smluvní pokutu, na kterou městu vznikl nárok. Praha tak přišla o šest milionů korun. Hrozí jim až osmileté vězení.

Téměř dvě třetiny lidí považují pražský projekt čipové karty opencard za nedůvěryhodný
autoři: mad , tej , pkr
Spustit audio