Jsme hravý národ, zájem o pravidelné večerní kvízy každým rokem roste, chválí si jejich pořadatel Petr Molík
„Je až neuvěřitelné, jak se ty kvízy a vlastně jakákoli podoba různých her v České republice drží. A jak my neustále chceme soutěžit a hrát si. Ta komunita každým rokem roste o 20 až 40 procent, což je skvělé,“ upřesňuje Petr Molík, zakladatel společnosti Chytrý Kvíz.
„My ten kvíz nepřipravujeme tak, aby někoho nachytal na nevědomostech, ale jsou to otázky, které se většinou zaměřují více na tu týmovou koordinaci, na to přemýšlení. Můžou tam být přesmyčky, věci na postřeh, na paměť, na všeobecný rozhled. To, co se děje v uplynulém týdnu, takže nějaké aktuality, je tam hudební poznávačka, někdy tam bývají třeba deformované obrázky,“ vyjmenovává Petr Molík, známý také pod přezdívkou Kiimi.
V současné době prý na jejich kvízy chodí něco kolem sedmi tisíc lidí týdně. Pro restaurace, hospody, kluby nebo spolky připravují kvízy většinou v pravidelném režimu, ideálně jednou týdně.
„Je to v hlavně zábavně laděná soutěž, která sestává z 55 náhodně vybraných otázek. Hrají všichni, co v dané místnosti jsou, lidi jsou v týmech, takže stoly hrají proti sobě. Kdo má nejvíce bodů za správné odpovědi, ten získá nějakou výhodu. Třeba večeři zadarmo, slevu z útraty nebo nějakou lahvinku.“
Osudová cesta do Skotska
Myšlenku pořádat zábavné kvízy dostal Petr Molík před 12 lety, tehdy navštívil Skotsko, kde se jednoho takového kvízu zúčastnil.
„Ono to vzniklo už někdy v 70. letech minulého století právě ve Velké Británii. Dodneška je to taková tradice, že hospoda, která nemá šipky, pivo a kvíz, tak ta se neuživí. Je to tam úplně na denním pořádku.“
Témata se neustále mění, příprava jednotlivých otázek podléhá určitému kontrolnímu systému.
„My máme dokonce několikaúrovňovou strukturu, to znamená, že máme mezi 8 až 12 tvůrci otázek. To není práce na plný úvazek. Kdokoliv by chtěl tvořit otázky, může se nám klidně ozvat. Ti připravují témata tzv. do šuplíku, připraví téma otázek, ty nám pošle k editu. Potom máme druhou úroveň a to jsou naši auditoři a editoři a ti ty otázky prochází právě s cílem, aby zjistili, jestli ta otázka je jednoznačně položená a jestli má jenom jednu jedinou odpověď a podobně.“
Stane se, že je přesto někdy soutěžící upozorní na nepřesnosti v otázkách? A jak to případně řeší? Jak vypadá Kvízová extraliga? A co zažijí fanoušci kvízů na speciálním kempu? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka