Kapesních krádeží ubylo, problémem je teď online prostředí, říká Zuzana Pidrmanová z policejního prezidia

Jak se vyvarovat novým kriminálním praktikám v online prostředí? Hostem pořadu K věci byla vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR Zuzana Pidrmanová.

Aktivita zlodějů před Vánoci roste. „Letošní rok z hlediska sledování a vývoje kriminality je zvláštní a zvláštní je i u těch kapesních krádeží. Předvánoční období je vždycky takovým rájem pro kapesní zloděje, protože lidé tráví víc času v nákupních centrech. Zloději využívají tlačenic na eskalátorech, ale tím, že jsou letos různé regulované opatření, tak i u těch kapesních krádeží v průběhu roku jsme zaznamenali velký pokles. Je to i tím, že do České republiky nejezdí tolik turistů,“ říká Zuzana Pidrmanová.

Daleko nebezpečnější a vážnější je v tuto chvílí online prostředí nebo například takzvaní šmejdi. „Ty druhy kriminality se nám přesunuly do jiného prostředí, ať už je to online prostředí nebo domácí prostředí seniorů. Takže i v dnešní době se setkáváme s tím, že takzvaní šmejdi, navštěvují domácnosti seniorů pod záminkou prodeje služby.“

Další případy z online prostřední jsou například seznamky. „Obvykle přes nějaký seznamovací portál si pachatel vybere ženu, obvykle ve věku 35 let a výše, je osamělá a touží po seznámení. Začne si s ní psát, dopředu jí upozorní, že kvalita psaní nebude dobrá, protože je cizinec a komunikuje přes překladač. Vlastně veškeré informace jí sděluje manipulativní formou tak, aby se ta žena těšila na další mail.“ Tyto podvodníci se podle Zuzany Pidrmanové často vydávají za amerického vojáka, letce, lékaře nebo právníka. Pak si vymyslí příběh, že žijí v zahraničí, dostali se do nesnází a potřebují finančí pomoc. „Jsou to vysoké částky, 1000 euro a výše. Ty ženy mají příslib toho, že až se situace vyřeší, tak přiletí sem do České republiky a budou spolu šťastně žít.“ 

autoři: Štěpánka Duchková , jp