Ke mně patří pohyb a běhat po pódiu jak magor, usmívá se Jakub Bína ze Skyline. Jak vzpomíná na reality show Survivor?
Pro fanoušky skupiny Skyline je to MC Jacob, frontman jedné z nejvýraznějších českých elektronických kapel. Pro lidi, které zajímá pohyb, strava a kondice, je to trenér a nutriční specialista. A pro fanoušky reality show Survivor zase člověk, který si před dvěma lety vyzkoušel, co s ním udělá extrémní prostředí, hlad, tlak a psychika. Hostem Vojtěcha Přívětivého byl Jakub Bína.
Vy jste v nějakém rozhovoru říkal, že udýchat koncert je fuška a proto žijete zdravě, platí to pořád?
Není to jenom kvůli tomu, ale samozřejmě platí to. Pokud chce člověk zvládat nějakou takovou profesi na vrcholné úrovni, tak se potom pódiu nemůže kymácet a chytat dech. Prostě pokud chcete mít tu největší show a je to nějak hodně energický, nebo pokud jsou tam třeba nějaký tanečníci, což my teda nejsme, my jsme spíš takoví pódioví vetřelci, ale v podstatě jsme furt v pohybu. Skáčeme, hýbeme se, do toho zpíváme, rapujeme, takže je třeba to udýchat. A člověk, který přijde na koncert, tak chce vidět tu show, chce vidět, že se dobře bavíte. A ke mně patří ten pohyb a běhat tam jak magor.
Asi potřebuju, abyste mi vysvětlil, co jsou to pódioví vetřelci.
On to říkal Keith Flint z Prodigy, že se nikdy nebral vlastně jako zpěvák, ale jako pódiový vetřelec. Ono to začínalo tak, že oni tam dřív byli hlavně jako tanečníci, tak si prostě připadám, že jsem tam vběhnul a dělám tam bugr.
Vy máte v roce 2026 jenom jeden jediný sólový koncert a ten proběhne 9. října v Cargo Gallery. Proč jenom jeden?
Proč ne? My jsme si řekli, že tentokrát tu klubovou scénu trošku ošulíme a je to skoro po 25 letech, co tu klubovou scénu nejedeme. Budeme mít spoustu různých projektů, budeme pracovat na desce, možná ji dokopneme celou, což by bylo krásný. A budeme se soustředit na to udělat jeden fakt skvělý, pořádný, našlápnutý koncert. Ten vyprodáme, lidi budou šťastný, budou na to vzpomínat do dalšího koncertu v létě.
Vy jste nejen zpěvák, ale také trenér, nutriční specialista a před dvěma lety jste byl v reality show Survivor. Jaké to je pro člověka, který moc dobře ví, jak důležitá je pravidelná strava, když odjede na pustý ostrov a má tam toho jídla úplně minimální množství?
Bylo to složitý, samozřejmě ty první dny to nějak šlo, protože člověk měl ještě nějakou zásobu energie. První tři, čtyři dny, kdy ještě fungovalo tělo správně metabolicky, tu energii dokázal zvládat, ale časem to bylo horší a horší, energie ubývala. Myslím, že pro každého člověka, který sportuje, je to velice zvláštní model, protože si zakládá asi pravděpodobně na tom, že je nějak výkonný a pěstuje to několik let, desítek let, a vlastně nemáte sílu na nic, kdy to je fakt těžký ovládat to tělo.
Takže to je velice zajímavý experiment s lidským tělem a samozřejmě, jak bylo řečeno, jídlo moc není. Člověk tam jí v podstatě jenom kokos a občas, když něco vyhraje, ale sníte za den hrníček kafe s jídlem, v podstatě nasekaný kokos, který osmažíte, což znamená, že chodíte přes noc dost na záchod.
Když jsem se vrátil do reality, tak to ve finále bylo daleko těžší než ten Survivor. Po měsíci úplného odříznutí, digitálního detoxu, bez hluku a lidí, v podstatě bylo nejtěžší se vrátit do té společnosti. Přišlo mi, že je toho všude moc, že si neuvědomujeme, v jakém extrémně konzumním životě žijeme a jak na nás ze všech stran něco útočí.
V Survivoru měl i problém se sluchem, jak to vypadá teď? Jak daleko jsou s novou deskou? Opravdu nebudou přidávat další koncert? Sám před lety měnil svoje návyky a začal žít zdravěji, jak dnes přistupuje k lidem, kteří se na něj obracejí pro rady? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.