Kolikrát se šlo v zimě, v blátě, někdy to bolelo, ale neměnil bych, říká Miloslav Nehyba, lesní kočí
„Měli jsme doma vždycky koně, v Janovicích na Broumovsku s nimi hospodařil děda, později i otec pracoval s koňmi v lese,“ vzpomíná Miloslav Nehyba. Mít ale doma koně za komunistů nebylo jednoduché.
„Traduje se, že v roce 1967 tehdejší ministr zemědělství Josef Smrkovský šel do lesa na houby a zjistil, že je tam velký nepořádek. Tak nařídil, že se lesy - tehdy už všechny státní - musí dát do pořádku. A povolal na pomoc traktorům, které se nedostaly všude do terénu, také koně. A u nás koně byly odjakživa, táta to s nimi uměl, tak začal pracovat v lese,“ usmívá se Miloslav Nehyba.
Čtěte také
Když potom v roce 1998 přišel o práci na poště, rozhodl se převzít otcovu živnost a začal s koňmi v lese také tahat dřevo.
Miloslav se ale také odmala zajímal o koňské závody, vystřihoval si z novin a časopisů články o Velké pardubické, sledoval statistiku, ale také příběhy koní a lidí kolem našeho nejslavnějšího dostihového závodu.
Za Velkou národní steeplechase se dokonce vypravil i do britského Liverpoolu. Dnes patří Miloslav Nehyba mezi naše největší znalce překážkových dostihů a o Velké pardubické napsal už několik poutavých knih.
Celý rozhovor Jiřiny Mužíkové s Miloslavem Nehybou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.