Kuřáci i pod hrozbou pokuty stále odhazují nedopalky na zem. Jsou ale obezřetnější

10. prosinec 2013
Zprávy

Tři pytle nedopalků nasbírají každé ráno uklízeči v okolí metra Florenc. Většina kuřáků tam odhazuje oharky na zem, ačkoliv vyhláška z roku 2008 to pod hrozbou pokuty zakazuje. A lidé o ní dobře vědí.

Je devět hodin ráno a úklidová četa má už na Florenci plno práce. Nedopalky jsou tu na každém metru.

„Každý den je to tady, děláme tak tři pytle, furt dokola,“ potvrzuje jeden z uklízečů.

U tramvajové zastávky a v okolí metra jsou hned tři koše. I tak nedopalky často končí na zemi. Pro kuřáky je to pohodlnější.

Za odhození nedopalku přitom lidem hrozí pokuta až 1000 korun. Tvrdí to vyhláška z roku 2008.

Přestože vyhlášku kuřáci dobře znají, většina ji nerespektuje. Pokutu totiž nikdy nedostala. Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové je to tím, že před strážníkem jsou lidé více obezřetní.

„Pokud má strážník s podezřelou osobou řešit její přestupek, je povinen toto jednání prokázat, což bývá samozřejmě problém. Ve chvíli, kdy občan uvidí strážníka v uniformě, tak před ním cigaretový nedopalek neodhodí,“ popisuje Seifertová.

Dalším důvodem je to, že strážník kuřáka pokutovat vůbec nemusí. „V případě, že přestupce spolupracuje, je ochoten nedopalek cigarety po sobě uklidit, může strážník vyřešit celou věc domluvou,“ doplnila mluvčí.

To, že by policie byla ke kuřákům benevolentnější než dříve, Seifertová vyvrátila. Dodala ale, že za letošní rok k 21. listopadu řešili strážníci 2259 přestupků, což je o 600 méně než v minulém roce.

autor: Magdaléna Medková
Spustit audio