Létající redaktorka na zámku u Matěje Stropnického: Je to památka, která potřebuje hodně dřiny
Bývalý politik, trochu herec ale především novinář Matěj Stropnický se už před nějakou dobou rozloučil s životem ve městě a rozhodl se definitivně odstěhovat na venkov. Kdo by to byl ale čekal, že odejít z města znamená odstěhovat se na zámek. A tak už druhým rokem žije Matěj společně se svým partnerem hercem Danielem Krejčíkem na zámku v Osečanech.
Když jsem za nimi do Osečan mířila, po cestě jsem přemýšlela, jaké to asi je, probouzet se v zámeckém pokoji s pocitem, že je tohle můj domov. Zase taková idyla to ale není. Tenhle krásný objekt je ve skutečnosti zchátralá památka, která potřebuje hodně péče a taky tvrdé dřiny. A tu si tady kluci užijí dosyta.
Vítají mě před vchodem na nádvoří a s úsměvem na tvářích mě zvou dovnitř. Vystoupáme po starých dřevěných schodech do prvního patra. Z okna je odsud nádherný výhled do okolních lesů. Tohle prý taky kluky přesvědčilo zámek koupit. Dáváme si zázvorový čaj a jdeme natáčet.
Na začátku byl nápad vysadit alej, pak nějakou dobu hledali staré opuštěné domy a přemýšleli taky o koupi mlýna nebo horské boudy v Krkonoších. Nakonec ale narazili na inzerát o prodeji zámku a místo se rozhodli hned navštívit. Život na zámku si mohli na tři měsíce vyzkoušet nanečisto, protože dostali od majitelů klíče.
Během našeho rozhovoru s Matějem pochopím, že práce kolem stále je a spousta ještě bude. A taky, že všechno nejde hned. Opravit kulturní památku totiž není jen tak a všechno trvá třikrát tak déle. Podotýkám, že zámek má celkem 28 místností a opravená je zatím jedna. Ta, ve které teď pár žije. K zámku taky patří téměř sedmihektarový pozemek lesů. Všechno tohle proto stojí obrovské úsilí a taky peníze.
I tak sám Matěj pořád tvrdí, že koupit zámek bylo prý jedno z jeho nejlepších rozhodnutí v životě a já jim v tom jejich počínání budu rozhodně držet palce.
Vaše #letajiciredaktorka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.