Letní shakespearovské slavnosti zahájí Komedie omylů. Hra svižná, temperamentní a nesmírně lidská, myslí si umělecký ředitel Libor Gross

19. květen 2026

Na Pražském hradě se už za pár týdnů znovu rozjedou Letní shakespearovské slavnosti. Letošní ročník začne 24. června premiérou Komedie omylů, svižnou fraškou o záměnách, dvojnících a identitě. Hrát se bude tradičně nejen v Praze, ale také v Brně, Ostravě a Bratislavě. Hostem Rádia Praha byl umělecký ředitel festivalu Libor Gross.

Letošní ročník začíná 24. června Komedií omylů, kterou na tom repertoáru budete mít nově. Proč právě tato hra jako otevírák nové sezóny?

Z mého pohledu je to jedna z nejlepších Shakespearových komedií. Neděláme ji poprvé, už jsme ji v minulosti inscenovali, ale pokud se nepletu, tak v Praze to bude možná více než 20 let. Tak jsme si říkali, že je načase zase ji zinscenovat. Je to podle mě nejrychlejší Shakespearova hra, dá se říct i nejkratší, svižná, temperamentní, akční.

Je to komedie ze života, která je nesmírně lidská. V tom podtitulu, který uvádíme, tak je řečeno, že to je plejáda krásných dam, vychytralých mužů a spousty blbů. Situace, které zažívali lidé v minulosti, zažíváme dnes, a proto to téma je stále živé a aktuální. Nejenom v Komedii omylů, ale i dalších Shakespearových hrách.

Libor Gross

V tom obsazení je spousta známých tváří, ostatně jako již tradičně na Letních shakespearovských slavnostech. Marek Adamczyk, Aneta Krejčíková, Sára Rychlíková, Marek Taclík, Jakub Kohák. Jak moc jsou ta hvězdná obsazení pro Shakespearovky důležitá?

Nejdete prioritně po hvězdném obsazení, jdete po dobrých hercích, chcete obsadit ty jednotlivé postavy co nejlépe. Samozřejmě, máte-li to štěstí, podaří se vám dohodnout se s kolegy, které jste před chvílí jmenoval, a divácky je to samozřejmě taky atraktivní záležitost. Pro nás to kritérium číslo jedna je, aby to byl herec, který ten part skvěle zvládne. Jsme přesvědčeni o tom, že i letos se nám to podaří.

Myslíte, že může Komedie omylů přitáhnout i úplně nové diváky právě díky tomu, že to je komedie?

Věřím tomu. My máme nějakou diváckou základnu, to jsou diváci, kteří se vrací, chodí k nám rádi, opakovaně. A každý rok přichází diváci noví, takže předpokládám, že i Komedie omylů zase zacílí jiným směrem. Je to komedie pro celou rodinu, necílíme na nějakou úzkou věkovou kategorii.

Jak se k Letním shakespearovským slavnostem dostal? Co je na Pražském hradě organizačně nejtěžší? Stává se, že některá představení se musí kvůli počasí rušit? V čem je práce na Letních shakespearovských slavnostech jiná z pohledu herců? A mají nějaký Shakespearův titul, po kterém už dlouho pokukují? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu