Máte zdravá chodila? Pak jste jedni z mála

20. únor 2015

Zdravá chodila mají maximálně tři lidé z pěti set. Alespoň takovou statistiku má Petra Kliková, viceprezidentka České podologické společnosti, která byla hostem pořadu Třináctka Plus. Podologie je oborem sledujícím komplexní péči o nohy z estetického i zdravotního hlediska.

Vzhledem k našemu nesprávnému životnímu stylu a špatným stereotypním pohybů máme i velké problémy s chodidly. Spadlé klenby (příčnou i podélnou), vbočené palce, zarůstající nehty, často i nesprávně chodíme. S tím pak souvisí další zdravotní komplikace, bolesti kolen, zad nebo hlavy. Tyto vady chodidel nebývají vrozenými, ale objevují se často už u malých dětí, například i díky tomu, že už neběháme bosi v přírodě.

Naopak bosé chození doma po rovné podlaze vhodné není, tady už je lepší zdravotní domácí obuv.

Jak na tom naše chodidla jsou, zjistíme u podologa.

„Klient si bos stoupne na podoskop, což je statický přístroj. Ten udělá snímek chodidel a já na základě tohoto snímku poznám, co je v pořádku a co ne, co je přetížené, co bolí. Hned společně hledáme možnosti pomoci a nápravy. Určitě doporučuju nechodit doma naboso. Pak je tu také cvičení. Je-li spadlá klenba podélná (od prstů k patě), nebo příčná (od palce k malíčku), případně obě, jsou zapotřebí speciální vložky. Nejlepší jsou individuální, vyrobené přesně na míru, pro určitý problém. Vložka tak podepře přesně to, co je spadlé. Musí mít ale i správný tvar pro dané chodidlo. Tedy i šířku a délku. Pak je ale také velmi důležité najít správnou obuv, do které se vložka vejde, aby pak byla opravdu funkční. Když se pak s touto speciální vložkou chodí v botách alespoň 4 hodiny denně, dojde k nápravě," popisuje postup vyšetření a léčby podoložka Petra Kliková.

Obecně se tedy dá říci, že i špatná bota se správnou vložkou je zdravou obuví. K vložkám je ale také nutné doma cvičit, případně při větších zdravotních komplikacích i rehabilitovat pod dohledem odborníka.

Cviky pro zdravé chodidlo

1. „Píďalka" - přitahovat chodidlo prsty po zemi a zase zpátky
2. Zvedání předmětů (např. ponožku)
3. Malování prsty u nohou
4. Válení tenisáku pod chodidlem

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?