Meteor o tepelném orgánu, obřích atomech a nejlínějším živočichovi
Poslechněte si:
- 01:06 Máme orgán na teplo?
- 11:34 Lze vidět atomy očima?
- 20:07 První černá díra
- 25:07 Poletí Čína k Měsíci?
- 35:48 Nejlínější živočich světa
- 44:23 Vojáci a matematická chyba
Hovoří astrofyzik Petr Kulhánek, genetik Jan Pačes, nebo odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Matematické kixy Matta Parkera čte Martin Myšička.
Máme orgán na teplo?
Schválně zkuste, kolik orgánů lidského těla dokážete vyjmenovat. Určitě mezi nimi nebudou chybět srdce, plíce, mozek, játra, ledviny, žaludek… Ale lidské tělo má orgánů víc a jejich funkce není tak notoricky známa.
Dr. Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV hovořil o novém výzkumu, který ukazuje, jakou roli hraje v lidském těle tzv. hnědý tuk. Ten mají hlavně novorozenci, ale zůstává nám i v dospělosti. Jaká byla evoluce našeho orgánu pro termoregulaci?
Lze vidět atomy očima?
Vypadá to nesmyslně. Vždyť atomy mají průměr zhruba desetimilióntiny milimetru. Přesto existuje možnost, jako je zvětšit do rozměru desetin milimetru. Jedná se o tzv. Rydbergovy atomy pojmenované po švédském fyzikovi druhé poloviny 19. století.
Tyto Rydbergovy atomy se zvětší, když je excitujeme, tj. vybudíme do vysokých stavů, kdy hlavní kvantové číslo dosáhne hodnot třeba i jednoho tisíce. Elektrony v takových atomech obíhají jádro ve velkých vzdálenostech. Tím se atom jakoby nafoukne. Prof. Petr Kulhánek z ČVUT popsal úžasné vlastnosti takových atomů, i to, že do nich lze umístit další atomy.
První černá díra
Zdá se to neuvěřitelné, ale už v roce 1783 John Michell, vzdělaný anglický farář, připadl na možnost gravitačního „uvěznění“ světla velmi hmotnou hvězdou. V roce 1916 k témuž závěru dospěl německý astrofyzik Karl Schwarzschild už na základě Einsteinovy obecné teorie relativity. Jak takové objekty pojmenovat?
Výraz „černá díra“ použila na veřejnosti jako první americká popularizátorka Ann Ewingová v časopise Science News Letter z 18. ledna 1964. Byl to její nápad? Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Poletí Čína k Měsíci?
Čína má pro let k měsíci podrobný plán, který se daří naplňovat. To řekl v Meteoru Ing. Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně. Čína v uplynulém roce otestovala řadu komponent a odkryla technická řešení, která dosud nebyla známa.
Do čtyř let by měla Čína k Měsíci vyslat i lidskou posádku. Způsob letu je podobný americkému projektu Apollo. Přesto se odlišuje třeba tím, že ze Země neodstartuje jedna obří raketa, ale dvě zhruba poloviční. Co přesně se bude v nejbližších letech dít?
Nejlínější živočich světa
Který živočich je nejlínější na světě? Lenochod jím opravdu není. Ostatně když se podíváte do živočišné říše, zjistíte, že se v ní nikdo nepředře. Dokonce i vyhlášení pracanti, jakými jsou včely a mravenci, to nemají zařízeno tak, že by pracovali všichni až do úmoru.
Vědci ale našli v suchých australských oblastech hmyz, který je svou leností zaskočil. No schválně: dívali byste se nečinně, kdyby se vám poškodil dům? Nebo byste zůstali v klidu ležet na gauči, kdyby k vám přišel zloděj? Patrně nejlínějšího živočicha představil biolog prof. Jaroslav Petr.
Vojáci a matematická chyba
Během první války v Zálivu byla 25. února 1991 poblíž Dahránu v Saúdské Arábii proti kasárnám americké armády odpálena raketa Scud. To americkou armádu nepřekvapilo. Měla připravený systém raketové obrany Patriot, který takové rakety detekoval, sledoval a neutralizoval.
Patriot tedy blížící se raketu zachytil radarem, vypočítal její rychlost a ve správnou chvíli vypálil protiraketu, aby ji zničila. Jenomže ta cíl minula. Výsledek? 28 mrtvých a 100 zraněných. Vše kvůli matematické chybě. Popisuje ji kniha Matematické kixy Matta Parkera, kterou vydalo nakladatelství Grada.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Největší omyl Apolla 11 a přistání lidí na Měsíci
Jen 300 m nad povrchem měsíce bylo astronautům jasné, že směřují do záhuby. Přistát se jim podařilo na poslední chvíli 6 km od původně určeného místa.
-
Meteor o černé díře, ukládání energie a zdivočelých muflonech
01:09 Černá díra z Kentaura 12:19 Revoluční lékařská kniha 17:44 Ukládání energii do země 24:33 Riskantní seskoky zvířat 33:50 Naši mufloni 44:23 Čáp Venda a kroužkování
-
Meteor o oxidu uhličitém, kanibalských švábech a tvaru hvězd
01:15 Zachytávání oxidu uhličitého 13:53 Kanibalismus švábů 21:08 Počátek vesmíru 27:28 Opožděné teplo 38:27 Kořist chytřejší než dravec 44:47 Proč se hvězdy malují cípaté?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.