Na střechu Vísecké rychty v Kravařích se vrátily bobrovky. Je jich tam asi 30 tisíc

Jak pokračuje rekonstrukce Vísecké rychty, zjišťoval na místě redaktor Jaroslav Hoření
Už rok probíhá rekonstrukce jednoho z největších roubených stavení u nás, Vísecké rychty v Kravařích. Téměř hotové jsou už krovy a střecha, kterou pokrývá na 30 tisíc střešních tašek bobrovek.
„My se teď zabýváme úpravami objektu, hlavně venku. To znamená nátěrem, výspravkami původního vymazání na roubení, ale střecha a krovy jsou hotové,“ uvedl ředitel českolipského muzea a galerie Zdeněk Vitáček. Vísecká rychta je pobočkou muzea a je v ní expozice lidového umění.
„Ta střecha je tak veliká proto, protože tady máme zachovalou třípodlažní půdu, což byl velmi zajímavý objekt. Půda sloužila k sušení a ukládání nejrůznějších zemědělských plodin. Po období, kdy tady byla dřevěná šindel, která sem byla dána při první rekonstrukci v 80. letech minulého století, se vracíme zpátky ke krytině, která tady byla původně. To znamená bobrovka,“ doplnil ředitel muzea.
„V květnu bychom chtěli ukončit stavbu, pak by následovaly uklízecí a obnovovací práce, protože my tady musíme dát do pořádku i další věci, jako je elektroinstalace, nejrůznější rozvody, které souvisí se zabezpečením objektu, ať už požárním zabezpečením, nebo zabezpečením proti vloupání. A pak bychom chtěli ještě využít toho, že ta rychta je teď v tomto stavu a chtěli bychom udělat i údržbářské práce na interiéru,“ nastínil plány prací Zdeněk Vitáček.
Jaká byla historie Vísecké rychty v době vzniku i za socialismu, jak probíhala rekonstrukce krovů a kdy bude rekonstrukce hotová, to vše uslyšíte v reportáži Jaroslava Hořeního.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ficovy cesty do Ruska jeho voliči chtějí. Přesto vláda kvůli rostoucím cenám padne, míní politolog
-
‚Podáme trestní oznámení.‘ Resort spravedlnosti reagoval na audit, po němž Válek odvolal ředitelku
-
Favorité do čela České televize? Šmuclerová a Mrzena budou v TOP 5, odhaduje analytik
-
Spor o Dukovany: proti kroku soudu padne stížnost, zpoždění může stát podle Beneše stovky milionů