Národní divadlo v Praze uvede Zahradní slavnost. Do hry zapojí i diváky

11. červen 2013

V nové inscenaci pražského Národního divadla sami diváci vytvářejí scénu. Jde o nápad režiséra Dušan D. Pařízka, aby publikum vtáhl do hry Václava Havla Zahradní slavnost. Premiéra se bude konat ve čtvrtek 13. června ve Stavovském divadle.

Uznávaný režisér Dušan D. Pařízek je nejen autorem inscenace, ale také scény. Není to nic neobvyklého, podobně pracoval i v pražském Divadle Komedie, které vedl deset let.

„Vidíte jenom obvodní hrany kostky, za ní prázdné jeviště Stavovského divadla. A časem se tento prostor, nejen jeviště a orchestřiště, na kterém stojí naše kostka, naše scénografie, ale i hlediště, promíchává. A pomalinku se stává z oslavy, o které hra je, skutečnost, která se týká všech zúčastněných. Zahradní slavnost skutečně patří všem,“ vysvětluje svou vizi.

Herci mimo to, že účinkují v Havlově absurdním dramatu, podávají divákům rekvizity. „To prostředí, které vzniká v reálném čase během druhého hlavního obrazu této inscenace, je prostředí zahradní slavnosti. Slavnosti, které se mohou zúčastnit i diváci,“ říká Pařízek.

Podle něj si ve hře něco najde každý divák, který dokáže otevřeně vnímat, co se děje v této společnosti, politice, v médiích.

„Kdo naslouchá tomu, jakým způsobem komunikujeme, jak se všechno redukuje na pouhé fráze, které se neustále opakují v mezilidské komunikaci, ve sdělovacích prostředcích… Každý, kdo má pro to jen trochu smysl, si asi v této inscenaci najde sdělení, které se týká jeho osobního vnímání,“ tvrdí režisér.

Pechlát se těší na společnou práci

Ústřední postavu Hugo Pludka představuje Martin Pechlát. „Já jsem vůbec neváhal. Přímo mě oslovil režisér Pařízek,“ vysvětluje. Na otázku, v čem je pro něj jeho postava zajímavá, prý ale nedokáže odpovědět.

„Já takto o své práci neuvažuji. Pro mě je vždycky důležitá a zajímavá spolupráce všech lidí, kteří se na inscenaci podílejí. To, že se s těmi lidmi budu moci pokusit něco vytvořit s textem Václava Havla, to pro mě byla výzva,“ objasňuje.

Hugo Pludek je přičinlivý mladík, který se šplhá po společenském žebříčku pomalu a jistě nahoru tak, že omílá fráze, které se ostatním líbí. Když měla Havlova Zahradní slavnost před 50 lety premiéru v Divadle Na zábradlí, některé hlášky z inscenace tehdy takřka zlidověly a dlouhou dobu kolovaly Prahou.

autoři: ela , kko
Spustit audio