Národní filmové muzeum otevře stálou expozici v Mozarteu

Česká republika je země s výraznou filmovou tradicí a je velmi zvláštní, že ještě nemá svoje filmové muzeum. Tato myšlenka stála na počátku zrodu Národního filmového muzea, projektu, který vnikl v hlavách studentů Katedry filmových studií FF UK v Praze.

Příběh začal v roce 2015 na první dočasné adrese, v Museum Montanelli na Malé Straně a do letošního března pokračoval v Paláci Chicago na Národní třídě.

„Právě během naší druhé dočasné výstavy v Paláci Chicago za námi přišla jedna návštěvnice s tím, že ví o jednom úžasném místě, vlastně jenom za rohem, které by pro nás mohlo být ideální. Mluvila o Mozarteu v Jungmannově ulici. Kontaktovaly jsme tedy majitele, přišly se na prostor podívat a hned jsme věděly, že to je to pravé místo,“ usmívá se jedna ze zakladatelek Adéla Mrázová.

Hologram Alexandr Hemala

Organizátoři projektu chtějí návštěvníkům především ukázat, jak film funguje. Už na předchozí výstavě si lidé mohli vytvořit vlastní animovaný film, seznámili se s počátky virtuální reality, vyzkoušeli si, co je hologram a dozvěděli se, jak vůbec funguje pohyblivý obraz. Rozšířená expozice představí například zvukařskou profesi, včetně výroby ruchů, nebo profesi střihače. 

Příprava a provoz muzea je náročnou disciplínou nejen na čas a lidské zdroje, ale také finančně. Část nákladů chtějí organizátoři pokrýt z grantů, ze vstupného a také z veřejné sbírky. Mimo jiné přispěl i režisér Václav Marhoul. Národní filmové muzeum podporují i další velké osobnosti českého filmu, například Jiří Menzel, Olga Sommerová, Helena Třeštíková nebo Zdeněk Svěrák. Kromě filmařů samotných má projekt podporu i u významných institucí jakými jsou Ministerstvo kultury a Státní fond kinematografie Pokud vše půjde jak má, otevření Národního filmového muzea bychom se měli dočkat do letošních Vánoc.

NaFilM

Pokud chcete studentům v projektu pomoct, stačí je podpořit na HitHitu.

Spustit audio