OBRAZEM: Výstava korunovačních klenotů ve svatovítské katedrále byla o tři dny prodloužena. K vidění budou až do úterý 24. ledna

19. leden 2023 13:37

Pražský hrad kvůli velkému zájmu veřejnosti prodloužil výstavu korunovačních klenotů v katedrále svatého Víta do úterý 24. ledna. Výstava, která byla pro veřejnost otevřena v úterý, měla původně skončit v sobotu. Po dohodě s památkáři budou klenoty k vidění v chrámu i po nedělní mši od 14:30 do 21:00 a v pondělí a úterý od 8 do 18 hodin. Ve čtvrtek to řekl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.

Výstavu si od jejího otevření v úterý i ve středu prohlédlo v průměru 4300 lidí denně. O vystavení klenotů rozhodl dosluhující prezident Miloš Zeman u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky. Původně měla být výstava do soboty, v neděli měly být klenoty součástí mše, v pondělí se počítalo s jejich uložením zpět do Korunní komory.

I s jejím prodloužením na osm dní je ale nynější vystavení klenotů spolu s tím minulým v lednu 2018 nejkratší v historii samostatné České republiky. Nejdéle byly svatováclavská koruna, žezlo a jablko k vidění v květnu 2016, kdy výstava trvala 15 dní.

Výstavu korunovačních klenotů tradičně doprovází vysoký zájem návštěvníků a velký zájem o ni je i nyní. Na otevření katedrály v úterý ráno čekali lidé několik hodin, stejně tak i ve frontě po celý den. Ve středu lidé stáli ve frontě asi čtyři hodiny. Organizátoři museli před 14. hodinou frontu ukončit, protože by si lidé do zavíracího času nestihli klenoty prohlédnout.

Čtěte také

V úterý si je přišel prohlédnout i prezidentský kandidát Andrej Babiš poté, co několikrát své rozhodnutí v tomto ohledu změnil. Uvedl přitom, že by jako prezident zvažoval vystavení korunovačních klenotů vždy o svátcích. Když ale frontu viděl, poznamenal, že „by to asi chtělo nějakou trvalou výstavu“.

Trvalého vystavení se však nedostává ani mnohem méně vzácným památkám a uměleckým artefaktům, než jsou české korunovační klenoty. Důvodem je vedle bezpečnosti také jejich velký symbolický význam.

Výstavu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Přímo u vitríny s klenoty stojí dva členové hradní stráže, další hlídají spolu s vojáky a policisty po celém chrámu.

České korunovační klenoty ve svatovítské katedrále

Stejně jako v minulosti je vstup na výstavu zdarma a přednost mají návštěvníci na invalidním vozíku s průkazem ZTP či ZTP/P. Trasa prohlídky vede jižními zahradami z Opyše přes Býčí schodiště na třetí nádvoří k hlavnímu vstupu do katedrály.

Korunní komoru v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, kde se uchovávají české korunovační klenoty, otevřelo v pondělí sedm klíčníků.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v dalším roce.

zdroje: ČTK , iROZHLAS.cz
Spustit audio