Odhalte tajemství fotosyntézy. Poutavá výstava doplňuje vše, co se ve škole nestihlo

12. prosinec 2024

Jak se fotosyntéza může využívat v boji proti změnám klimatu nebo ochraně půd? A kolik existuje druhů fotosyntézy? Odpovědi nabízí interaktivní výstava v Národním zemědělském muzeu v Praze.

Fotosyntéza patří k nejdůležitějším přírodním procesům, během kterého vzniká z oxidu uhličitého a vody cukr a kyslík. Tradiční látka základních škol ale skrývá mnoho fascinujících skutečností, které jste si z žákovských lavic nejspíš neodnesli. A právě výstava s lakonickým názvem Fotosyntéza ukazuje návštěvníkům mnohé zajímavosti pomocí moderních technologií.

„Pražská výstava navazuje na sérii výstav, které od jara sklízely pozitivní ohlasy na našich mimopražských pobočkách NZM. Věřím, že nadčasové zpracování a interaktivní prvky zaujmou návštěvníky všech věkových kategorií,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Krok za krokem

Proces fotosyntézy se představí na několika úrovních v rámci pěti tematických okruhů. Nejprve se ocitnete ve stylizovaném modelu chloroplastu, který je centrálním průchozím prvkem. Utříbíte si základní pojmy nezbytné pro pochopení fascinujícího jevu, abyste si následně prohlédli modely fotobioreaktorů řízené umělou inteligencí.

Na moderní alternativu ke kultivaci plodin navazuje pasáž s názvem Strom života, kde je prostor pro odpočinek a přemýšlení nad získanými informacemi. V Kině budoucnosti si zase vědomosti můžete doplnit nebo zopakovat.

Velkoplošné instalace, rozsáhlé modely nebo unikátní sbírkové předměty si zkrátka dávají za cíl zaujmout všechny věkové kategorie, jak školáky, tak i mládež a dospělé.

Výstava se koná od 12. prosince 2024 do konce roku 2025 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Více informací naleznete zde.

autor: Martin Čuřík | zdroj: Národní zemědělské muzeum
Spustit audio