Oživil Prahu farmářskými trhy. Organizujeme i další degustační festivaly, baví nás to, směje se Jiří Sedláček

12. květen 2026

Pokud si chcete koupit čerstvé lokální produkty, pak nejspíš zamíříte na farmářské trhy. Spolek Archetyp v Praze provozuje hned tři z nich - Náplavku, Kubáň a Heřmaňák. Předseda spolku Jiří Sedláček pozval i na další akce, které se tu konají. Tou nejbližší je degustační festival Růžový máj v sobotu 16. května.

Když se řekne farmářský trh, hodně lidí si představí sobotní dopoledne, tašku, pečivo, zeleninu, kávu a Náplavku. Čím to podle vás je, že si tato forma nakupování v Praze tak dobře sedla?

My jsme měli takovou proluku, takovou pauzu dlouhou, zejména za minulého režimu, ale i v těch devadesátkách, i v těch nultých letech, kdy se ta společnost včetně státu věnovala spíš takovému super byznysu, začaly vznikat developerské projekty, ať už nebytové nebo bytové a jiné, ale přestalo se dbát na kvalitu života jako takového, na ten prožitek, kdy mají lidi vlastně takovou tu obyčejnou radost, řekněme.

A my jsme v tu dobu jezdili Evropou a těšili jsme se tomu, jak v různých městech jsou farmářské trhy, jsou slavnosti a lidi se tam na sebe smějou a je to takový pěkný. A navíc ještě mají tu možnost si koupit zdravou, čerstvou potravinu, lokální z místa. A říkali jsme si, že by to bylo dobrý udělat u nás. Tehdy tady bylo pole neorané, přišli jsme na pražský magistrát a řekli jsme - hele, tady nám prostě dejte nějaký prostory. A oni nám nabídli takovou možnost zpracovat studii, která zmapuje v Praze vhodná místa pro budoucí farmářské trhy na základě specifických kritérií. To jsme odevzdali a v tu chvíli to začalo.

Jiří Sedláček

Psal se rok 2010 a prvně se na základě této studie otevíral tzv. Kulaták v Dejvicích. Hned poté šla 20. května 2010 Kubáň, čili Kubánské náměstí na Praze 10, poté Náplavka, ta byla tuším v červnu 2010. A do té trojice přišel ještě Jirák. Ten jsme provozovali do roku 2018, než nám skončila smlouva. A bohužel už nás v novém výběrovém řízení nevybrali.

Takže jsme se vrhli na Prahu 7, kde jsme zakotvili na Řezáčově náměstí, tzv. Heřmaňáku, protože do něj ústí Heřmanova ulice a každý z Holešovic tomu jinak neřekne.

Ale vy toho děláte mnohem víc. Vy budete dělat vlastně v průběhu celého roku nějaké akce, nepletu se?

Ano, je to tak. Děláme pět festivalů ročně, takových jako větších festivalů. Kromě Růžového máje, který bude tuto sobotu 16. května, hned příští týden ve čtvrtek je Vyshyvanka Day, čtvrtý ročník národního svátku Ukrajiny, který pořádáme ve spolupráci s Holešovickou tržnicí. My jako spolek Archetyp máme na starosti gastronomii. Přijďte ochutnat ukrajinskou kuchyni, je skvělá, když ji dělají opravdu Ukrajinci, bude tam více jak 18 stánků.

Skončí ukrajinská akce a 19. a 20. června bude Pivo na Náplavce, což je degustační festival mini a mikro českých pivovarů, kterých bude 44. Je to vždycky velký zážitek, je k tomu vždycky taky muzika. No a hned po prázdninách je Nomad Beer Festival, to je taky pivní festival a taky mikro a mini pivovarů. Ale pozor, už ne těch kamenných, ale létajících. To jsou totiž ty pivovary, které nemají vlastní zázemí, jak říkají pivovarníci, nemají to svoje železo. Podle vlastních receptur vaří jako hosté v jiných pivovarech.

Honza Chlaň a Jiří Sedláček

No a nakonec na podzim to budou Svatomartinské slavnosti a pečená husa. Takže pečená husa ve všech formách a dobrotách a k tomu mladé svatomartinské víno.

Vy se teda nezastavíte, když připravujete ty akce.

No, naštěstí je ta naše práce naším koníčkem, takže nás to baví.

Jak se jednotlivé farmářské trhy liší? Podle čeho vybírají prodávající na trzích? Co všechno nabídne akce Růžový máj? A na který trh chodí Jiří Sedláček nejraději? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Honza Chlaň ,
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.