Podle Petra Vopěnky se evropská věda podřizuje obrazu ideálního člověka

9. září 2013

Největší audioportál na českém internetu

Petr Vopěnka | Foto: Jan Sklenář

Matematika, jako královna věd. Nejen na téma počítání jsme hovořili se světově uznávaným odborníkem Petrem Vopěnkou.

Kromě toho ale také někdejší ministr školství. To všechno je Petr Vopěnka, který nám v pondělí vyprávěl o své lásce k matematice a historii.

Moderátorku Danielu Brůhovou zajímala jeho teorie množin a také tvrzení, že čísla nelžou. Mluvilo se i o tom jak se dnes vyučuje matematika, o tom jak se žije s vědou a řeč byla i o ocenění, které dostal od nadace VIZE 97.

Jsme dědici antiky. Např. v oblasti matematiky dodnes neseme jeden z mnoha odkazů, který stanovil řecký filozof, matematik a astronom Pythagoras. Objevil totiž geometrické útvary jako ideální trojúhelník nebo kružnici. Právě současná evropská věda se podle slov P. Vopěnky snaží být studiem ideálních čísel, ideálních objektů, ideálního pohybu a aniž bychom si to uvědomovali, dochází tak k jistému odosobnění vědy, na rozdíl např. od principů Dálného východu a asijské medicíny: „V Asii totiž studují člověka jako jednotlivce. To my si nedovedeme vůbec představit, pitvat konkrétního člověka. Oprostili jsme se tedy od všech osobních znaků a vracíme se opět v historii zpět do antiky, kde tento princip vznikl.“ Přesto, pokud zůstaneme čistě u algebry, samotná nauka má prý počátky v Indií a my bychom měli používat spíše termín indické, nikoliv arabské znaky.

Jak se matematik dostane k filozofii? Znáte Vopěnkův princip? Petr Vopěnka je předním a celosvětově uznávaným odborníkem v oboru matematické logiky, abstraktní matematiky a filozofie matematiky. Jistou dobu byl zároveň objevitelem největšího čísla, které jsme schopni definovat.

Petr Vopěnka

Petr Vopěnka
se narodil v roce 1935 v Praze. Po maturitě na gymnáziu v Ledči na Sázavou (1953) studoval na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde byl posledním žákem profesora Eduarda Čecha, který výrazně ovlivnil jeho matematické uvažování. Po absolvování této fakulty byl na ní zaměstnán. Habilitoval se v roce 1964, docentem matematiky byl jmenován o rok později; hodnost doktora věd získal v roce 1967. Jmenování
profesorem bylo sice v roce 1968 vědeckou radou Univerzity Karlovy schváleno, ale dojít k němu mohlo až v roce 1990. V letech 1966-1969 byl Vopěnka proděkanem matematickofyzikální fakulty a vedoucím katedry matematické logiky (ta byla zrušena v roce 1970). V lednu 1990 byl
zvolen prorektorem Univerzity Karlovy, v letech 1990-1992 byl ministrem školství. V roce 1990 obnovil katedru matematické logiky a filosofie matematiky na MFF UK (tato katedra byla opět zrušena hned poté, co Petr Vopěnka dosáhl 65 let). V roce 2000 byl Vopěnka jmenován emeritním profesorem Univerzity Karlovy. 28. října 1998 mu prezident Václav Havel udělil státní vyznamenání (medaili za zásluhy).
zdroj: www.vize.cz

Více si poslechněte v záznamu rozhovoru…