Policie odložila šetření odpovědnosti za zřícení karlínských domů

17. prosinec 2002

Policie odložila šetření odpovědnosti za zřícení tří karlínských domů při srpnových katastrofálních záplavách. Podle obvodní státní zástupkyně z Prahy 8 Renaty Brabencové nebyla nalezena žádná příčinná souvislost mezi opomenutím konkrétní osoby a zřícením domů. Na vině bylo nadstandardní množství vody. V Karlíně se kvůli podmáčení zřítily dva domy v Sokolovské a jeden v Křižíkově ulici. Nikdo nezahynul ani nebyl raněn.

Na městském státním zastupitelství v Praze evidují v souvislosti s povodněmi několik trestních oznámení, většinou pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Policie například stále prověřuje trestní oznámení občana, který chce najít viníka úmrtí zvířat v pražské zoologické zahradě. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 dohlíží na šetření odpovědnosti za povodňové škody v pražském metru, kde voda zatopila a poškodila řadu stanic. Škody se odhadují na šest miliard korun.

Pražské státní zastupitelství samo iniciovalo, aby policie prověřila, kdo je odpovědný za loď Kristian-Marco, která při záplavách kotvila poblíž Národního divadla a nebyla odtažena do chráněného přístavu. Plavidlo při povodni ohrožovalo především Karlův most, na Smetanově nábřeží ji musely držet na lanech tanky. Policie shromáždila řadu odborných vyjádření a podle státního zástupce dospěla k závěru, že loď by se neutrhla ani v případě, že by ji tanky nezajišťovaly. Státní zástupce souhlasí s policií i v tom, že si provozovatel lodi počínal odpovědně a učinil správná a účinná opatření.

autor: red
Spustit audio