Pozor na podvody přes WhatsApp, kdy vás kamarádi prosí o podporu v soutěži, varuje Ondřej Penc z Policejního prezidia
„Cílem těch kyberšmejdů je, abyste klikli na odkaz, který samozřejmě nevede na žádnou soutěž, ale na stránky připravené pachatelem,“ vysvětluje policejní preventista Ondřej Penc z Policejního prezidia ČR. Tímto způsobem se šíří také prosby o půjčení peněz, které se rovněž tváří jako zprávy o známých.
Čtěte také
Cílem pachatelů je dostat se k vašim telefonním číslům. „A říkáte si, že odkazem to přece není tak jednoduché. Není. Vy musíte udělat další dílčí kroky, kterými propojíte svůj telefon, svůj WhatsApp s tou desktopovou verzí. Když my omylem v domnění, že hlasujeme pro nějakou kamarádku, vyplníme telefonní číslo a dáme takové tlačítko připojit zařízení, tak tím jsem svůj telefonní profil připojil k počítači pachatele. On se mi dostane do WhatsAppu, vidí všechny mé kontakty, ty si zkopíruje a z toho stolního počítače píše jako já, posílá zprávy, které se tváří jako ode mne,“ popisuje Ondřej Penc.
Získané kontakty pak podvodníci využívají k dalším útokům, nejčastěji jde o žádosti půjčení peněz.
„Bohužel jsou případy, kdy se lidé nechali nachytat. Byli neopatrní, komunikovali a nevěděli, že to je pachatel. Ten z další komunikace pozná, jestli si tykáte, vykáte, takže okamžitě přejde třeba na tykání a píše, že má problémy. A dnes poslat peníze z telefonu je velmi jednoduché, naskenujeme QR kód a je vymalováno.“
Nejhorší je spěch
Útočníci své praktiky a podvody neustále mění a přizpůsobují tomu, co funguje. „Ta struna, na kterou brnkají, jsou city, strach, emoce. Toho využívají a vědí to moc dobře. Není to o tom, že ten člověk by měl být hloupý, nevzdělaný. On většinou nemá čas, nepřemýšlí o tom, co dělá, kam kliká, s kým mluví a podobně.“
Čtěte také
Základní radou Ondřeje Pence je tedy na chvíli se zastavit a přemýšlet. „Já bych nechtěl, aby se lidé báli a panikařili, že není bezpečno. Spěch je to nejhorší, co nám podráží nohy. Stačí se akorát zastavit, nádech, výdech, nikam nepospíchat. A opravdu se toto děje? Takto to je správně? Ne, nikdo nepotřebuje vědět údaje mé karty, banka nezachraňuje peníze po telefonu, policie nevyšetřuje po telefonu.“
Preventivní informace a upozornění na jednotlivé podvody najdete i na stránkách Policie ČR.
Jak kyberšmejdům pomáhá umělá inteligence? Budeme ještě v budoucnu něčemu věřit? Je stále ve hře falešný bankéř? A na jaké podvody si dát pozor u internetových bazarů? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.