Praha chce prodat cenné pozemky nad metrem Florenc

8. srpen 2011

Jedna z posledních lukrativních parcel v blízkosti centra Prahy a zároveň přímo na metru bude k mání. Městské parcely přímo nad metrem Florenc se dostaly na výčet pozemků a budov určených k prodeji. Celkem chce hlavní město podle seznamu, který má Radiožurnál k dispozici, prodat nemovitosti za více než 2 miliardy korun.

Protínají se tu dvě linky metra, je tu mezinárodní autobusové nádraží, o malý kus dál vlakové a do centra města je odsud jen pár kroků. Prostor přímo nad vestibulem metra a okolní dnes nevzhledné náměstíčko s přilehlým činžákem město zařadilo do vytipovaných lokalit, kterých se hodlá zbavit.

Během podzimu se chce město na prodeji domluvit s Dopravním podnikem, kterému patří samotný vestibul metra, říká pražská radní Aleksandra Udženija.

„Nebudeme si nalhávat, ta lokalita je ve stavu, který není zrovna výstavní pro Prahu na místě, kde projde strašně moc lidí, na místě, kde by to mohlo být mnohem využitelnější. Je to důležitá lokalita pro hlavní město, byť už to není Praha 1, ale je to centrum,“ řekla.

Cena nemovitostí zatím nebyla stanovená, ale podle cenové mapy by mohla dosahovat až sta milionů korun. O prodej sice požádal vlastník sousední prodejny Billa Reality, podle radní to ale neznamená, že by město prodávalo nemovitosti přímo této společnosti.

„Je to velmi lukrativní území. Právě v takových případech, i když o to požádá vlastník sousedních nemovitostí, si myslím, že není možné uskutečnit přímý prodej, aby opravdu nikdo neměl pochyby, že se s takto lukrativním územím nebo majetkem hlavního města Prahy nakládá a někdo je zvýhodněn. To nepřichází v úvahu,“ uvedla Aleksandra Udženija.

O prodeji pozemků se hovořilo už v minulosti. Co zde nakonec vyroste, ale zatím stále není jasné.

Návrh na prodej parkovišť

Podle opozice ale město prodává i pozemky, které může samo využít. Opoziční zastupitel za TOP 09 Jan Vašíček kritizuje i zamýšlený prodej některých sídlištních parkovišť.

„S prodejem parkovišť máme velký problém. Nesouhlasíme s tím zásadně. Když se sídliště postavilo, tak tato parkoviště byla kolaudována k té panelové výstavbě. Pokud se v dnešní době prodají a vznikne na nich další výstavba, tak to způsobí velké problémy pro stávající obyvatele,“ řekl Jan Vašíček.

autoři: psp , eve
Spustit audio