Při natáčení Prince Mamánka zastal Jan Budař hned pět profesí. Chvílemi to byla strašná dřina, vzpomíná
„Přál jsem si natočit takovou pohádku, která bude mít i hlubší roviny než jenom takovou tu primárně dětskou,“ vypráví Jan Budař. Pohádka Princ Mamánek vznikla nejdříve v podobě knihy, na konci října 2022 se dočkala také premiéry na filmových plátnech. A u diváků slaví úspěch.
„Mnoho dospělých vnímá tu existenciální rovinu života a smrti. Potvrzovali mi, že o té pohádce ještě dlouho přemýšleli a že je hluboce zasáhla. Takže z toho mám obrovskou radost,“ usmívá se Jan Budař.
Při vzniku filmu se k jeho jménu přiřadilo hned několik profesí, pohádku režíroval, hrál hlavní roli, byl scenáristou, autorem hudby a jedním z producentů.
„Je to něčím neskutečně zajímavý, takže já jsem vděčný a šťastný, že jsem to mohl zažít. A zároveň byly chvíle, kdy to byla strašná dřina,“ přiznává Jan Budař.
Při natáčení jsem se řídil heslem Miloše Formana, že buď tomu věří, nebo tomu nevěří. A to mi přijde nesmírně užitečný.
Režírovat a zároveň hrát je ale docela velká energetická zátěž. „Protože chodíte dvakrát do práce v jednom čase a sbíhá se k vám veškerá zodpovědnost.“
Písně, texty, ilustrace...
Námět na další film by už prý měl, ale uvidí, jak moc se mu do jeho realizace bude chtít. Fanoušci ho samozřejmě znají i jako hudebníka.
„Řekl jsem si, že si dopřeji takový čas, kdy ty svoje písně budu hrát jenom s koncertním křídlem. K tomu pouštím takový projekce na plátno, takže ty písničky jsou doplněny i vizuální složkou a nesmírně mě to osvěžilo.“
Kromě toho Jan Budař stále píše a také maluje. Obě tyto aktivity spojil v poslední knize s názvem Snílek.
„Je to vlastně sbírka mých textů za posledních osm let a zároveň jsou ty texty proložené mnoha fotografiemi, mými ilustracemi a jsou tam povídky, reportáže, úvahy. Je velmi pestrá a velmi krásně udělaná.“
Kdo byl pro něj během natáčení Prince Mamánka velkou oporou? Při cestě do Peru vyzkoušel i psychotropní nápoj ayahuasca, jaké jsou jeho zážitky? A co pro něj znamená smrt? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Princ Mamánek Jan Budař, Veronika Khek Kubařová a Jana Nagyová v Toboganu
Živě vysílanou talkshow ze studia S1 moderuje Aleš Cibulka.
-
Jan Budař natočil pohádku a obsadil se do hlavní role. „Poctivě jsem hledal lepšího představitele“
Autor, režisér a producent, který sám složil hudbu a ujal se hlavní role. „Je to pro mě velký životní zlom a skok. Ale takový je film. Je to dobrodružství.“
-
Film Hovory s TGM mi změnil náhled na herectví, říká Jan Budař
Prý kdo si poslechne jeho písně, bude o něm vědět víc, než o sobě ví sám. Hudbu Jana Budaře a povídání o tom, proč se rozhodl nebrat všechny filmové role, přinesla Vizitka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.