Projekt zaměřený na oběti domácího násilí Zkus to říct oslovil letos stovky žen

Více než šest set žen si letos přišlo zacvičit do tělocvičen po celé republice v rámci projektu Zkus to říct. Akce má motivovat oběti domácího násilí, aby nemlčely, řekla v pořadu K věci koordinátorka prevence Policejního prezidia České republiky Zuzana Pidrmanová.

Tváří projektu je cvičitelka Hana Kynychová, která má s domácím násilím své zkušenosti. „My jsme s tím projektem začali už v loňském roce, kdy jsme byli ve čtyřech městech, letos jsme pokračovali v sedmi městech,“ vysvětluje Zuzana Pidermanová.

Program se skládá ze cvičení a setkání s odborníky: „Jsou to tři čtyřicetiminutová cvičení, mezi kterými jsou besedy s odborníky a s pomáhajícími organizacemi, které řeší problematiku domácího násilí.“ Ženy zjistí, jaká je nabídka ze strany policie, jaké jsou neziskové organizace, které mohou poskytnout například azylové bydlení.

„Loni jsme ve všech městech vždy po skončení programu mluvili s několika ženami, které se s policií chtěly poradit, a některé chtěly jen třeba mluvit s Hankou Kynychovou o tom, jak najít odvahu situaci řešit,“ říká Zuzana Pidrmanová.

Každoročně policie v souvislosti s domácím násilím eviduje asi 1300 případů vykázání ze společného obydlí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.