Řidiči bezemisních aut budou muset za parkování v Praze platit. Od roku 2026 se změní podmínky
Majitelé elektromobilů v Praze budou ještě do konce roku moct parkovat v zónách placeného stání zadarmo. Radní zvýhodnění pro bezemisní auta prodloužili, původně mělo skončit příští týden. Od příštího roku už řidiči budou muset platit, zároveň by ale měla vzniknout i možnost celoměstské karty pro elektrická auta.
V současné době parkují bezemisní vozidla na celém území metropole zdarma za podmínky, že jsou registrována v centrálním systému. Tato výjimka bude platit do konce roku 2025.
Čtěte také
Od příštího roku budou moci tato vozidla parkovat pouze v městské části, kde je majitel vozidla rezidentem, avšak se slevou 50 procent. Tato sleva bude platit i při parkování v tzv. fialových a oranžových zónách v jiných městských částech při platbě prostřednictvím virtuálních parkovacích hodin.
Pražský magistrát zároveň projedná možnost zavedení celopražského parkovného v Zónách placeného stání pro elektromobily a vodíková vozidla.
Současné podmínky jsou k dispozici na stránkách parkujvklidu.cz. Od roku 2026 se pravidla změní jak pro fyzické, tak i právnické osoby.
„Návrh, který dnes Rada hlavního města Prahy schválila, poskytuje 50procentní slevu každému, kdo má nárok na jakýkoliv druh parkovacího oprávnění v tzv. modrých zónách, a navíc dojde k vytvoření zcela nového parkovacího oprávnění, které by umožňovalo každému Pražanovi vlastnícímu elektromobil parkovat ve všech modrých zónách, a to za částku 2 000 korun měsíčně. Tento návrh považuji za smysluplný kompromis, kterým jasně podporujeme ekologickou mobilitu za férovou cenu a smysluplných podmínek, a zároveň chráníme zájmy Pražanů a jejich městských částí,“ říká předseda Výboru pro dopravu Zastupitelstva hl. m. Prahy Martin Sedeke, který je zároveň předkladatelem návrhu.
O jednání rady a parkování bezemisních automobilů mluvil ve vysílání Petr Kastner, poslechněte si jeho shrnutí.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Modrý kodex? ODS je rozpolcená. Kupka se musí rozhodnout, na jaké je straně, myslí si Dolejší
-
Amerikanistka: Trump je egomaniak. Kdyby mohl, tak nechá svůj portrét vysekat do Mount Rushmore
-
V Chorvatsku se srazily dvě lodě. Nehodu nepřežili tři Češi, jeden člověk se pohřešuje
-
‚Nespravedlnost!‘ křičel odsouzený Ujgur. Po rozsudku smrti ostře napadl thajský soudní systém