Rodičům jsme o prázdninách pomohli. Zájem o letní školku byl obrovský, říká ředitel Petr Karvánek

Mateřská škola Antonína Čermáka se letos rozhodla pomoci rodičům a nabídla jim během letošního léta smysluplný program pro děti. Místo letních táborů zde probíhal osm týdnů klasický provoz. „Zájem o letní školku byl opravdu obrovský,“ říká ředitel školy Petr Karvánek. Novelu vyhlášky o hygienických požadavcích v novém školním roce zde zatím neřešili.

„Řada rodičů řeší, co s dětmi v létě. Většina mateřských škol běžné provozy neorganizuje, protože chce, aby učitelky čerpaly dovolené. Náš zřizovatel by si velmi přál, aby letní provozy byly, na druhou stranu školky organizují příměstské tábory, jenže jsou poměrně cenově náročné.“

„Proto jsme se rozhodli, že zkusíme otevřít mateřskou školu přes celé léto. Nakonec se na tom podílelo více než 60 pracovníků a celkově prošlo školkou 560 dětí. Zájem byl tak obrovský, že jsme museli využít i prostory školní družiny.“

Unisex toalety

V letošním roce začala platit novela vyhlášky o hygienických požadavcích, v každé učebně už například nemusí být umyvadlo nebo se nemusí oddělovat toalety podle pohlaví. „My jsme tuto otázku zatím neřešili, i když máme ve škole několik žáků, kteří řeší své pohlaví či jména, kterými by chtěli být oslovováni, ale k toaletám jsme se zatím nedostali.“

Kupříkladu Gymnázium v Plasích u Plzně už ale unisex toalety zavedlo, vedení školy prý vyslyšelo přání studentů. „On to zaprvé není jednoduchý stavební zásah a zadruhé si nejsem jistý, zda zavedení unisex toalet řeší problém dětí, které mají problém s pohlavím. Osobně si myslím, že se ten problém odvíjí někde jinde než na toaletách. A taky si nejsem jistý, zda bychom tím nevytvořili problém těm dětem, které by rády na toaletách zachovaly své soukromí. Na druhou stranu si umím představit, že bychom to nějak šířeji diskutovali,“ dodává v pořadu K věci Petr Karvánek.

Jak se staví k zákazu mobilních telefonů ve škole? Řešili někdy ve škole kyberšikanu? Na co se těší v novém školním roce? Poslechněte si v záznamu pořadu K věci.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.