Samoobslužný nástup do letadla? Pražské letiště začne systém testovat příští rok
Jak funguje nástup do letadla nejspíš víte – projdete kontrolou a potom se dostavíte k bráně, kde vám zaměstnanci zkontrolují letenku. Od příštího léta by se ale tento proces mohl změnit. Na letišti totiž plánují testovat takzvaný Self-Boarding Gate, tedy samobslužné brány.
Naskenujete letenku a turniket vás pustí do letadla. Tak má zjednodušeně fungovat systém Self-Boarding Gate, který Letiště Václava Havla plánuje testovat. Podle mluvčího letiště Jiřího Hannicha by to mělo zrychlit a zjednodušit proces nástupu.
Čtěte také
„Self-Boarding Gate je zjednodušeně řečeno určitá automatická branka v gatu, kterou si cestující sám otevře tím, že na daném zařízení naskenuje svoji palubní vstupenku. V současné době tuto kontrolu provádí agenti handlingové společnosti,“ vysvětluje mluvčí.
Princip samoobslužného odbavování už na letišti v Praze funguje. Konkrétně na Terminálu 2 hned u vstupu k bezpečnostní prohlídce a na Terminálu 1 před pasovou kontrolou. Tam stačí jen přiložit ke skeneru letenku, popřípadě doklad a turniket vás pustí dál. No a podobně to má fungovat i u bran, které vás pustí do samotného letadla.
Systém by měli začít testovat příští rok. „V roce 2026 plánujeme instalovat tento systém do čtyř gatů v Terminálu 2. Bude to za účelem testování a pokud se používání této technologie v provozu osvědčí, budeme zvažovat její rozšíření do všech gatů pro lety v rámci schengenského prostoru,“ dodává Jiří Hannich.
Letiště na Self-Boarding Gate vypsalo veřejnou zakázku, která rozhodne, kdo novou technologii dodá, instaluje a bude spravovat.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Měli mu vyhrožovat, on vše nahlásil policii. Před soudem bude vypovídat radní, který spustil Dozimetr
-
Stát získal zpět od solárních baronů 13 milionů. Elektrárna dál funguje i s odsouzeným majitelem v pozadí
-
S Matochou a Bradáčem to zkoušeli po dobrém, neustoupili. Pak přišla veřejná poprava, líčí novinářka
-
Strategický pro Švédy i NATO, stejně to ale vidí i Putin. Kdo ovládá Gotland, má v Baltském moři hlavní slovo
