Šest pater s dámskou a pánskou konfekcí i látkami. Dům módy byl v dobách komunismu symbolem luxusního nakupování
Krejčovství tu měla slavná módní návrhářka Hana Podolská a na dámskou i pánskou konfekci se tu stály fronty. Dům módy, který svou největší slávu zažil v dobách komunismu, dnes už jen těžko připomíná to, čím býval.
Milan Vaňourek je správcem budovy už přes 40 let. „Tady byl zkrátka veškerý sortiment, který se prakticky nedal jinde koupit. Po revoluci se to začalo různě měnit a dnes jsou tady v podstatě kanceláře,“ vzpomíná.
Ze střechy je přes obří písmena nápisu Dům módy krásně vidět na celou Prahu. A právě v horních patrech zákazníci svůj nákup začínali.
„Provoz toho Domu módy byl takový, že výtahy vyvezly zákazníky do posledního šestého patra a pak postupně scházeli do těch nižších pater, až vyšli v Krakovské ulici.“
Milan Vaňourek si velmi dobře pamatuje i sortiment jednotlivých pater slavného obchodního domu.
„V tom šestém bylo dámské prádlo, pod tím dámská konfekce jakoby těžká, to znamená kabáty, bundy, pak další patro také dámská konfekce a šaty, pak byla pánská konfekce, metráž a potom dole v přízemí bylo pánské prádlo.“
Dnes už ale Dům módy zdaleka není tím, co býval. Obchody s konfekcí za léta vystřídaly banky, cestovní kanceláře nebo call centrum. Historickou módní mekku dnes připomíná jen jeden obchod s oblečením.
Poslechněte si celou reportáž z Domu módy.
Dům módy můžete navštívit díky akci Open House Praha, která se koná 20. a 21. května. Otevřená bude také naše rozhlasová budova v Karlíně, přijďte nás navštívit!
Související
-
Skautský institut v Rybárně zve k tvorbě i posezení. K dispozici je temná komora, dílny i kavárna
Učím se tím, že to dělám. Heslo, které razí skauti. Do praxe se ho snaží převést v bývalém rybářském domku na Kampě. Místu říkají lidově Rybárna a je otevřeno veřejnosti.
-
Výstava organické architektury ve Winternitzově vile hledá harmonii mezi lidským obydlím a přírodou
Mezi přírodou a člověkem: Po stopách organické architektury, tak se jmenuje výstava, která představuje stavby z různých období a zemí od 20. do 70. let minulého století.
-
Terasu Muzea Kampa rozsvítila dvoumetrová skleněná růže. Láká k návštěvě výstavy Ronyho Plesla
Pokud za tmy půjdete kolem Muzea Kampa v Praze, možná si všimnete, že na jeho terase zeleně svítí dva metry vysoká růže. Je to instalace výtvarníka Ronyho Plesla.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.