Startuje festival audiovizuálního umění Lunchmeat. Nabídne až 40 umělců

14. říjen 2016

Elektronická hudba v sakrálním prostředí nebo bývalém kulturním domě. Na takových místech se koná festival audiovizuálního umění Lunchmeat. Ukazuje návštěvníkům, že hudba se dá vnímat i očima.

Organizátoři z kapacitních důvodů opustili Studio Hrdinů ve Veletržním paláci. Nové místo nakonec našli v budově bývalých Elektrických podniků, kam se přesouvá letošní hlavní festivalový den.

„Byli jsme osloveni i Národní galerií, jestli nechceme využít některý z prostorů, který mají k dispozici a přímo nám nabídli Anežský klášter, za což jsem velmi vděčen. Ten prostor je nádherný a je super, že se Národní galerie zajímá o kulturu, kterou se snažíme do České republiky přivážet,“ popisuje přesun letošního ročníku ředitel Lunchmeatu Jakub Pešek.

Úvodnímu vystoupení v klášteře svaté Anežky české kraloval projekt The Well. Vytvořil ho hudebník Koreless a vizuální umělec Emmanuel Biard. Podobné spolupráce jsou běžné a Lunchmeat se do tvorby snaží zapojit i české umělce. „Naším cílem je vytvořit nějaké spojení českého hudebníka a zahraničního vizualisty, kteří cestovat celý rok po zahraničí. Pracujeme na tom, ale zatím takto velký projekt nevznikl.“

Stejně jako dohlíží Lunchmeat na propojování audiovizuálního umění, hledá pro vystoupení vhodné prostory. Podle Jakuba Peška je lepší objevovat prázdná a pozapomenutá místa. Zkrátí se tím čas přípravy a sníží se náklady.

Praha se stává Berlínem

„Místo musí odpovídat konkrétní hudební a vizuální dramaturgii. Nemůžeme tedy festival pořádat na nějaké bývalé diskotéce, která bude mít zrcadlové stěny. Charakter si musí jít ruku v ruce,“ říká organizátor.

O Lunchmeatu se začíná mluvit i v zahraničí. Do Prahy tak jezdí čím dál tím víc zájemců o elektronickou hudbu, jak dodává Jakub Pešek. „Kvalita je vysoká. Lidé pomalu začínají porovnávat Prahu s Berlínem, co se kvality našich produkcí týká. Myslím, že podpora kulturního turismu je velká i díky akcím, jaké pořádáme my a nám podobným.“

Hlavní večer Lunchmeat festivalu oživí prostor Bubenská 1 v pražských Holešovicích. V bývalé budově Elektrických podniků hlavního města Prahy se bude hrát až na třech scénách najednou

Spustit audio