TikTok jako bezpečnostní hrozba. Český kyberúřad varuje před používáním aplikace
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před instalací a používáním čínské aplikace TikTok na zařízeních, které mají přístup k významným informačním systémům. Úřad v úterý upozornil, že aplikace představuje bezpečnostní hrozbu. Zvážit používání sociální sítě doporučuje úřad i široké veřejnosti.
„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v ČR, nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ uvedl ředitel kyberúřadu Lukáš Kintr.
Dalším důvodem pro vydání varování je podle úřadu právní a politické prostředí v Číně, kterému podléhá vývojář a provozovatel aplikace, pekingská společnost ByteDance.
Čtěte také
Kyberúřad varuje před instalací i používáním TikToku na zařízeních přistupujících k systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům. „K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ uvedl Kintr.
Varování je pro povinné osoby podle zákona o kybernetické bezpečnosti účinné od okamžiku vyvěšení na úřední desce úřadu. Příslušné subjekty musí přijmout přiměřená opatření.
Kyberúřad hodnotí hrozbu jako vysokou. „NÚKIB doporučuje zakázat instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních, jež mají přístup do regulovaného systému jako nejsnadnější způsob, jak co nejvíce eliminovat uvedenou hrozbu,“ uvedl úřad. Na mysli má pracovní i soukromá zařízení využívaná k pracovním účelům.
„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování ČR a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr.
Široké veřejnosti úřad doporučuje zvážit využívání aplikace, a zejména to, co přes ni lidé sdílí. Osobám ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích pak výslovně doporučuje aplikaci nepoužívat.
Kontroluje polohu, zná kontakty i kalendář
Kyberúřad ve varování s odkazem na čínskou legislativu v oblasti bezpečnosti a zpravodajské činnosti zmiňuje obavy z toho, že zájmy čínského státu mohou být kladeny nad zájmy uživatelů. Připomíná také, že Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě za rok 2021 označila Čínu za rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu.
Čtěte také
Aplikace podle českého úřadu zjišťuje informace o dalších nainstalovaných aplikacích. Obsah soukromé komunikace nahrává na servery ByteDance, pravidelně kontroluje polohu zařízení a má přístup ke kontaktům, informacím o zařízení, sítích WiFi či kalendáři.
„Množství dat a způsob, jakým jsou sbírána, může sloužit k zacílení kybernetických útoků na konkrétní osoby, a tím zvýšit riziko jejich úspěchu,“ stojí ve varování.
Zákazy TikToku
Čínská sociální platforma TikTok je založena na nahrávání a publikování krátkých videí, která mezi sebou sdílejí převážně náctiletí. Aplikaci zakázaly nedávno na zařízeních používaných pro služební účely některé instituce EU kvůli obavám, že by TikTok mohl být využíván k propagaci Pekingu nebo sbírání informací o uživatelích.
Bílý dům minulý týden nařídil federálním úřadům USA, že mají 30 dní na to, aby odstranily TikTok ze všech vládních zařízení. Od 1. března začala na svých zařízeních blokovat TikTok kanadská vláda.
Související
-
Jak se nenechat obrat při prodeji na internetovém bazaru. Policejní náměstek o podvodných praktikách
„Pán nabízel sušené houby za pět set korun a umožnil pachateli přes nastražené stránky podvodného bankovnictví odčerpat 26 tisíc,“ dává příklad krádeže Ondřej Smotlacha.
-
Náhodné, bez známých slov, dlouhé 10 písmen, se speciálními znaky. Tak by mělo vypadat ideální heslo
Základem kybernetické bezpečnosti je vhodně zvolené heslo. „Je to jedna z klíčových věcí, které je potřeba dodržovat,“ říká IT odborník Michal Novák.
-
Svůj dům také nenecháte odemčený, bezpečně se chovejte i na internetu, radí IT odborník Michal Novák
Už se vám stalo, že vám někdo tzv. naboural počítač? S útoky hackerů na naše citlivá data se můžeme setkat poměrně často.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sbližování Putina a Si Ťin-Pchinga může paradoxně vést k jakési měkké kolonizaci Ruska
-
Oddělí Čechy a Moravu hranice? Proti Vondráčkovu návrhu jsou z ministerstev jen obrana a finance
-
ONLINE: Ruská ofenziva u Bachmutu pravděpodobně vrcholí, míní američtí analytici
-
Trump zahájil prezidentskou kampaň. Vyšetřování, kterému čelí, přirovnal k ‚hororu o stalinském Rusku‘