Turkmenistán, TikTok nebo špehovací aplikace v telefonu. Zpracovávám témata, která mě fascinují, vysvětluje youtuber Tony Havlík
„O informativní videa je teď velký zájem,“ myslí si Tony Havlík, autor úspěšného YouTube kanálu Segment. Jak se z novináře stal youtuberem a jak jeho videa vznikají? Nejen o tom si povídal s Lenkou Vahalovou.
Psaní ho bavilo od dětství, ke své práci novináře byl tedy předurčen. Postupem času mu ale text přestával stačit a chtěl příběh vyprávět i v obraze. Založil tedy YouTube kanál Segment, kde se věnuje technologiím, geopolitice i kulturním a společenským tématům. „Myslím, že jsem se zalíbil algoritmu,“ říká o sledovanosti svých videí.
„Zpracovávám to, co už pozoruji nějakou delší dobu, co mě prostě fascinuje, nějak mě to baví. Často se k těm tématům vracím, nějak je rozpracuji, třeba k umělé inteligenci nebo k tomu, jak funguje TikTok a jeho algoritmy. A mám tabulku dalších nápadů,“ dodává Tony Havlík.
Někoho špehovat je snadné
„Do telefonu jsem si nainstaloval špionážní prográmek, pak jsem svoji holku Terku nechal, ať mě sleduje. Kdykoliv si mohla zapínat kameru, věděla o mojí poloze. Chtěl jsem tím ukázat, jak strašně snadné je se nabourat někomu do telefonu, pokud toho člověka třeba znáte a on vám důvěřuje.“
„Už v pubertě jsem byl takový obsesivní ohledně různých diktátorských režimů. A když jsem došel k Turkmenistánu, tak mě to samozřejmě extrémně fascinovalo. Ten jejich vůdce byl velmi bizarní, dělal různé příkazy, zákazy a tak. Je to něco, co si myslím, že na českém YouTube zas tolik pokryté nebylo.“
Jak se staví k nenávistným komentářům a haterům? Jak mu pomáhá umělá inteligence? Proč pojmenoval svůj kanál Segment? A dá se tvorbou edukativního obsahu uživit? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Technologický expert Petr Mára: Chytré brýle s umělou inteligencí budou stejný doplněk jako hodinky
„Považuji se za technologického optimistu. Technologie samozřejmě mají v určité oblasti i negativní dopad, ale primárně ten pozitivní,“ tvrdí Petr Mára.
-
Ovládne nás umělá inteligence? Realita je nudnější, říká odborník na AI Tomáš Mikolov
Tomáš Mikolov patří mezi nejuznávanější vědce v oboru umělé inteligence. Díky jeho technikám vylepšila například společnost Google překladač. Je na místě mít z AI obavy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.