V dnešním tipu na výlet navštívíme Šternberský palác a jeho expozici starého italského umění
Leonardo da Vinci dodnes udivuje všestranností svých zájmů. Sledovat jeho život zblízka ovšem mohl jen málokdo. Ve Šternberském paláci na Pražském hradě přitom můžete vidět obraz žáka Leonarda da Vinci. Muže, který se podle závěti stal majitelem všech da Vinciho rukopisů, kreseb, nástrojů i nářadí. Kdo byl oním mužem? O tom už si povíme v dnešním tipu na výlet, kdy se vydáme do prvního patra Šternberského paláce ke sbírce staršího italského umění od 14. do poloviny 16. století. Průvodcem Adriany Krobové byl kurátor expozice Petr Přibyl.
Jak moc se Francesco Melzi nechal Leonardem ovlivnit - to už uvidíte v prvním patře Šternberského paláce, který spravuje Národní galerie.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na lávce u pardubického nádraží za 300 milionů korun stojí voda. Správa železnic požaduje reklamaci
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
Sociální demokraty povede exministryně Maláčová. Do předsednické funkce ji zvolilo 101 delegátů
-
Sněhovou vichřicí z Norska do Švédska. Příběh Hany Adlerové a její rodiny