V pražské botanické zahradě je nejoblíbenější expozicí Japonská zahrada. Na podzim se celá rozzáří barvami, zve k návštěvě její ředitel
Štěpánka Duchková si tentokrát do pořadu K věci pozvala ředitele Botanické zahrady Praha Bohumila Černého. Rozpovídal se o tom, co návštěvníky v zahradě na podzim čeká nebo jak chod zahrady ovlivnila koronavirová pandemie.
V aktuálním podzimním období stojí podle ředitele zahrady za návštěvu zejména Japonská zahrada, která je jednou z nejoblíbenějších expozic vůbec. „V tomto období je naprosto úžasná, jak se zbarví podzimními barvami. Je to paleta javorů dlanitolistých – jedna z největších sbírek, která rozzáří naprosto celou tuto část.“
Velmi oblíbený je podle něj také skleník Fata Morgana, ve kterém mohou návštěvníci slyšet kvákání malých pralesniček. Do neděle 10. října v něm probíhá výstava orchidejí. „Je zaměřena na velmi vzdálené rostliny, přímo z Ekvádoru, kam jsme před třemi lety uspořádali cestu za účelem sběru rostlin přímo z přírody – to jsou pro nás ty úplně nejcennější. Celá výstava hýří všemi barvami, tak aby to nabudilo atmosféru Peru a Ekvádoru,“ říká ředitel zahrady a dodává, že návštěvníci na výstavě uvidí i malé autentické tržiště.
Botanická zahrada Praha v říjnu chystá i dýňový podzim s víkendovými programy pro celou rodinu. „Ať už se to týká dlabání dýní, různých pochutin z dýní, prostě to, co by každého v tomto počasí a podzimním období zaujalo.“
Co je v botanické zahradě nového?
Botanická zahrada v Praze využila období pandemie, kdy se musela pro návštěvníky uzavřít, k rekonstrukcím řady expozic a různým stavebním pracím. „Třeba je kompletně dostavěná zálivková voda z Vltavy. Co nevidět budeme zalévat ekologickou a levnější vodou z Vltavy. Nebo je také dostavěný náš nový prostor pod skleníkem Fata Morgana. A teď připravujeme nový výstavní pavilon,“ vyjmenovává ředitel zahrady.
S novým pavilonem se mohou návštěvníci setkat v jižní části – v Ornamentální zahradě. „Je to budova, která bude jednak výstavní a současně to bude také vzdělávací prostor – takové environmentální centrum, kde bude probíhat řada workshopů nebo třeba mikroskopování pro rodiny s dětmi – prožít svět botanické zahrady pod lupou,“ upřesňuje Bohumil Černý.
Co obnáší zazimování botanické zahrady? Kolik zahradníků se o zahradu stará a jak je to náročné? Poslechněte si celý rozhovor Štěpánky Duchkové s ředitelem Botanické zahrady Praha – i o tom byla řeč.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová