V pražské botanické zahradě je nejoblíbenější expozicí Japonská zahrada. Na podzim se celá rozzáří barvami, zve k návštěvě její ředitel

Štěpánka Duchková si tentokrát do pořadu K věci pozvala ředitele Botanické zahrady Praha Bohumila Černého. Rozpovídal se o tom, co návštěvníky v zahradě na podzim čeká nebo jak chod zahrady ovlivnila koronavirová pandemie.

V aktuálním podzimním období stojí podle ředitele zahrady za návštěvu zejména Japonská zahrada, která je jednou z nejoblíbenějších expozic vůbec. „V tomto období je naprosto úžasná, jak se zbarví podzimními barvami. Je to paleta javorů dlanitolistých – jedna z největších sbírek, která rozzáří naprosto celou tuto část.“

Velmi oblíbený je podle něj také skleník Fata Morgana, ve kterém mohou návštěvníci slyšet kvákání malých pralesniček. Do neděle 10. října v něm probíhá výstava orchidejí. „Je zaměřena na velmi vzdálené rostliny, přímo z Ekvádoru, kam jsme před třemi lety uspořádali cestu za účelem sběru rostlin přímo z přírody – to jsou pro nás ty úplně nejcennější. Celá výstava hýří všemi barvami, tak aby to nabudilo atmosféru Peru a Ekvádoru,“ říká ředitel zahrady a dodává, že návštěvníci na výstavě uvidí i malé autentické tržiště.

Ve skleníku Fata Morgana v Troji je jako v Jižní Americe. Koná se tam výstava Orchideje – miniatury a giganti Ekvádoru

Botanická zahrada Praha v říjnu chystá i dýňový podzim s víkendovými programy pro celou rodinu. „Ať už se to týká dlabání dýní, různých pochutin z dýní, prostě to, co by každého v tomto počasí a podzimním období zaujalo.“

Co je v botanické zahradě nového?

Botanická zahrada v Praze využila období pandemie, kdy se musela pro návštěvníky uzavřít, k rekonstrukcím řady expozic a různým stavebním pracím. „Třeba je kompletně dostavěná zálivková voda z Vltavy. Co nevidět budeme zalévat ekologickou a levnější vodou z Vltavy. Nebo je také dostavěný náš nový prostor pod skleníkem Fata Morgana. A teď připravujeme nový výstavní pavilon,“ vyjmenovává ředitel zahrady.

S novým pavilonem se mohou návštěvníci setkat v jižní části – v Ornamentální zahradě. „Je to budova, která bude jednak výstavní a současně to bude také vzdělávací prostor – takové environmentální centrum, kde bude probíhat řada workshopů nebo třeba mikroskopování pro rodiny s dětmi – prožít svět botanické zahrady pod lupou,“ upřesňuje Bohumil Černý.

Co obnáší zazimování botanické zahrady? Kolik zahradníků se o zahradu stará a jak je to náročné? Poslechněte si celý rozhovor Štěpánky Duchkové s ředitelem Botanické zahrady Praha – i o tom byla řeč.

autoři: Štěpánka Duchková , ech
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.