Viktor Sodoma: Žárlivýho kakadu jsem původně zpívat nechtěl
V 60. letech vystupoval se skupinami Flamengo a The Matadors. Patřil k průkopníkům československého rock’n’rollu a big beatu v Česku. Jeho hity jako Žárlivý kakadu nebo Ježek se má se hrají dodnes.
Viktor Sodoma zažil největší slávu v 60. a 70. letech. Pochází z umělecké rodiny, jeho tatínek byl uznávaný výtvarník a s maminkou spoluzakládali pražskou kavárnu Reduta. Odtud se znali i s Jiřím Suchým, a Viktor Sodoma tak dostal příležitost hrát v Semaforu.
Vystupoval se Slávkem Šimkem a Jiřím Grossmannem, pak se skupinou Flamengo. „V roce 1966 jsem dostal lano od skupiny The Matadors, a to se nedal odmítnout.“ Převzít otěže po Karlu Kahovcovi nebylo jednoduché, zpočátku nebyl ani úplně dobře přijat publikem. „Ale Kahovec nechtěl dělat progresivní muziku, tak to dali mně.“
Dnes vystupuje s Karlem Kahovcem a skupinou George and Beatovens. „Kapelu Karel převzal po Petru Novákovi. My se s Petrem poznali jen krátce ve skupině Flamengo. Chtěli jsme udělat duet, ale když přišla nabídka od The Matadors, tak z toho sešlo. Odešel jsem těsně před tím, než Petr nazpíval svůj další hit Povídej.“
Žárlivý kakadu a ústup ze slávy
Koncem 70. let působil v kapele Františka Ringo Čecha, který otextoval jeho nejznámější hit Žárlivý kakadu. „Tenkrát byla cenzura, tenhle text prošel, ale původně jsem ho zpívat nechtěl. Ale on nějak oslovil puberťáky. My vůbec nečekali, že se to takhle chytne.“
Spolupráce s Ringem skončila, když došlo k výměně za Jiřího Schelingera. „Byl to takový můj ústup ze slávy. Musel jsem uznat, že Schelinger je nenapodobitelný a úžasný hlas.“ Záhy přišla nabídka od skupiny Katapult. „Jenže i na jejich koncerty chodily děti a chtěly Žárlivého kakadu a my hráli Kuře v hodinkách. Tak to moc nešlo.“
Když přišel pád, jeho žena sehnala angažmá v Itálii a na tuto dobu vzpomíná také moc rád. „Skvělé to bylo i ve Švýcarsku, ale to byla dřina. Hráli jsme po barech a zpíval jsem šest hodin v kuse s dvěma desetiminutovýma přestávkama. To byla škola,“ vypráví zpěvák.
Zná původ svého jména Sodoma? Jací zpěváci se mu líbí dnes? Na vojně se seznámil s Karlem Svobodou, ale i dalšími souputníky, kteří zásadně ovlivnili a obohatili naši kulturní scénu. Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka