Vily bohémů, spisovatelů i továrníků. V Praze 10 je míjíte na každém kroku
V seriálu Prahou křížem krážem si tentokrát prohlédneme architektonické skvosty ve východní části Prahy. Vinohradské vily i činžovní domy. Vršovice velkoměstské a bohémské i periferní a industriální. Starostrašnické vily i vily na Třebešíně. Víte, kde bydlel Ota Pavel, Miroslav Horníček nebo Emil Kolben? Kde stával dům Svatopluka Čecha, Waldesova továrna Koh-i-noor nebo kde najdete vilu, kterou vídáte v jednom známém televizním seriálu? Po Praze se procházíme s historikem umění Jiřím Slavíkem, spoluautorem knihy Osobnosti a památky Prahy 10.
První den vyjdeme v ulici Bratří Čapků od dvojvily těchto známých mužů od architekta Ladislava Machoně, prohlédneme si vilu rodiny Čtrnáctých (Miloš Čtrnáctý – novinář, publicista a prozaik, jeden z těch, kteří se zasloužili o zahájení rozhlasového vysílání u nás v roce 1923), vilu architekta Bedřicha Bendelmayera (z roku 1923 od arch. Ladislava Machoně s vlastními úpravami majitele), vilu malíře a sochaře Jakuba Obrovského, vilu rodiny Oplatkových či nárožní vilu architekta Pavla Moravce.
2. den
Druhý den procházíme okolo vily Miroslava Horníčka a Lubomíra Lipského z počátku 20. let 20. století od architekta Tomáše Pražáka a stavitele Pavla Moravce (naproti staré Vinohradské vozovně tramvají). Hned za rohem v Benešovské ulici si nechala postavit vilu Gabriela Preissová, dramatička a spisovatelka, představitelka realismu a dramaturgyně Národního divadla. Nemineme funkcionalistickou vilu v Říčanské ulici, ve které žil Ota Pavel (dnes tu sídlí jedna komerční rozhlasová stanice). Pohlédneme do oken bytu a ateliéru v Hradešínské ulici, kde pracoval „fotograf něžné krásy“ Taras Kuščynskyj a procházku zakončíme u nárožní vily architekta Františka Alberta Libry.
3. den
Třetí den se setkáváme před secesní vilou profesora Viktora Felbera z roku 1906 (stavitel Vladimír Sedláček), v Hradešínské ulici pak míjíme vlastní raně modernistickou vilu arch. Jana Kotěry z let 1908-1909, rohovou vilu Ing. Emila Kolbena z roku 1897 (stavitel Josef Svoboda, v roce 1914 úpravy arch. Maxe Spielmanna), neorenesanční vilu prof. Josefa Bertla z roku 1900 (arch. Jan Labouťka a stavitel František Leypold) a dojdeme až k vile s ateliérem sochaře Ladislava Šalouna z roku 1912 ve Slovenské ulici.
4. den
Čtvrtý den vycházíme od rohového činžovního domu (Francouzská, Krymská) – bydliště Václava Talicha, dům byl postaven v roce 1910 v pozdní geometrické secesi (stavitel Václav Čáp). Míjíme místo, kde stával dům s bytem Svatopluka Čecha, a dozvíme se, kde žil filosof a básník Ladislav Klíma, Jindřich Chalupecký, Jaroslav Hašek, Fráňa Šrámek, Mikuláš Medek.
Za pozornost rozhodně stojí i Vršovické náměstí se secesní Občanskou záložnou z roku 1911 od arch. Antonína Balšánka, barokní kostelík sv. Mikuláše, Husův sbor z let 1929-30 od arch. Karla Truska či Rangherka, neboli Vršovický zámeček. Na staré venkovské Vršovice zavzpomínáme v zákoutí s chalupami pod kostelíkem sv. Mikuláše a kolem Botiče v ulicích Košická, Smolenská, Rostovská a Petrohradská.
5. den
Pátý den vyjdeme od Waldesovy továrny Koh-i-noor, prohlédneme si pozdně secesní nájemní dům, v němž sídlilo slavné Waldesovo museum (vstupní portál od arch. Josefa Fanty se sochou od Čeňka Vosmíka na rohu Moskevské a Slovinské). Kostel sv. Václava z let 1929-30 od arch. Josefa Gočára stojí na náměstí Svatopluka Čecha. Na jeho místě býval Vršovický hřbitov, na východ od něj zahradnictví Jana Nepomuka Böhma. A tam, kde je stadion Slavie v Edenu, se dříve rozkládal rozsáhlý zábavní areál Eden.
6. den
Šestý den naše procházka začíná u Trmalovy vily od Jana Kotěry ve Vilové ulici. Prohlédneme si vilu Grete Reinerové – Straschnow z roku 1926-27 od arch. Jaromíra Krejcara (přeložila Švejka do němčiny) nebo vilu Josefa Bohuslava Foerstera z roku 1939, od architektů Františka a Václava Benešových.
7. den
Sedmý den navštívíme vily na Třebešíně a milovníci seriálu Ordinace v růžové zahradě se dozvědí, kde stojí klasicizující monumentální vila z 20. let, kterou znají právě z tohoto seriálu. Půjdeme okolo Kubelkovy vily s pozdně secesním ornamentem a mansardovou střechou. Uvidíme vilu malíře Ludvíka Kuby a mnoho dalších, i nájemních vil, kde žili František Kožík, Jaroslav Marvan, Miloš Nedbal nebo František Filipovský. Nemineme vilu, kterou si v 60. letech nechal postavit zpěvák Karel Gott od arch. Jiřího Siegla nebo rohovou tradicionalistickou vilu středomořského charakteru, kde bydlel skladatel Zdeněk Marat.
Seriál Prahou křížem krážem s podtitulem Architektura Prahy 10 jsme v premiéře vysílali v týdnu od 18. do 24. května 2015 na Regině. Jolanu Novákovou provází historik umění Jiří Slavík. Jednotlivé díly najdete v našem audio archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.