Vstávej, semínko, holala, bude z tebe fiala. Nebo něco jiného, díky Semínkovně můžete sdílet a vyměňovat osivo

Slyšeli jste už o Semínkovně? Jde o projekt, který podporuje ekologické pěstování rostlin, ale hlavním cílem je vypěstovat a sklidit semínka. Protože to není jen tak. Když budete mít štěstí a nějaká ta semínka vám zbydou, tak je věnujete ostatním pěstitelům. Nádhera.

Katalog jednotlivých odrůd i s fotografiemi

Projekt už běží od roku 2015 a stojí za ním zakladatelka Klára Hrdá. Vášnivá milovnice rostlin a také hrdá maminka tří dětí. S rodinou žila několik let ve Francii, kde se s podobným komunitním sdílením semínek setkala, tak ji napadlo přenést nápad do České republiky.

A jak to celé funguje? Semínkovna je jednoduše místo, kde si můžete vyměňovat přebytky osiva s ostatními pěstiteli. Podmínkou je nepoužívat žádná chemická hnojiva. Míst už je dnes po celé republice více než dvě stě a fungují i na Slovensku. Většinou sídlí v knihovnách nebo komunitních centrech.

My jsme natočily rozhovor v Knihovně Antonína Švehly v Praze, kde kromě nejrůznějších druhů osiva najdete také potřebnou literaturu, která vám pomůže do startu.

V Semínkovně můžete sdílet a vyměňovat přebytky semínek

Pro více informací mrkněte na webové stránky semínkovny.

Tak vzhůru do toho a pěstování a zdar.

Vaše #letajiciredaktorka Sabina

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...