Vstávej, semínko, holala, bude z tebe fiala. Nebo něco jiného, díky Semínkovně můžete sdílet a vyměňovat osivo

Slyšeli jste už o Semínkovně? Jde o projekt, který podporuje ekologické pěstování rostlin, ale hlavním cílem je vypěstovat a sklidit semínka. Protože to není jen tak. Když budete mít štěstí a nějaká ta semínka vám zbydou, tak je věnujete ostatním pěstitelům. Nádhera.

Katalog jednotlivých odrůd i s fotografiemi

Projekt už běží od roku 2015 a stojí za ním zakladatelka Klára Hrdá. Vášnivá milovnice rostlin a také hrdá maminka tří dětí. S rodinou žila několik let ve Francii, kde se s podobným komunitním sdílením semínek setkala, tak ji napadlo přenést nápad do České republiky.

A jak to celé funguje? Semínkovna je jednoduše místo, kde si můžete vyměňovat přebytky osiva s ostatními pěstiteli. Podmínkou je nepoužívat žádná chemická hnojiva. Míst už je dnes po celé republice více než dvě stě a fungují i na Slovensku. Většinou sídlí v knihovnách nebo komunitních centrech.

My jsme natočily rozhovor v Knihovně Antonína Švehly v Praze, kde kromě nejrůznějších druhů osiva najdete také potřebnou literaturu, která vám pomůže do startu.

V Semínkovně můžete sdílet a vyměňovat přebytky semínek

Pro více informací mrkněte na webové stránky semínkovny.

Tak vzhůru do toho a pěstování a zdar.

Vaše #letajiciredaktorka Sabina

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.