Vzácné kameny a jejich vliv na naše zdraví

16. srpen 2016

Naším tématem jsou vzácné kameny a jejich vliv na naše zdraví. Průvodcem nám je lékař a mineralog Miroslav Procházka.

Miroslav Procházka používá často vzácné kameny při akupresuře, kdy se na určitý bod přilepí třeba český granátek. Doporučuje nosit drobné ohlazené oblázky v kapse a často si s nimi hrát, v dlani a na koncích prstů se totiž nacházejí některé akupunkturní body.

Za největší všelék je z kamenů považován diamant, ovšem existují i diamanty, které mají negativní energii, ty jsou barevné. A to samé platí o berylech. Z cenově dostupných kamenů je pak univerzálním kamenem křišťál.

"Z lékařského hlediska budu raději, když si pacient s bolestí hlavy zkusí chvíli hrát s nějakými kameny, než aby si hned vzal analgetikum," říká Miroslav Procházka. A co další kameny? Český granát dodává energii, zejména prý ženám, vltavín je zase kamenem velkých duchovních aktivit. Je to kámen, který nám může závidět celý svět. Nemá tak dlouhou historii, byl popsán teprve v 18. století. Je to velmi oblíbený kámen a je ztotožňován s kamenem svatého grálu.

Odvysílané díly najdete v našem archivu.

autoři: Ivana Navrátilová , jku
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?