Zkoumá rostliny u šamanů v Amazonii i řasy na Antarktidě. Za objevy cestuje vědec Petr Kaštánek do extrémních oblastí světa

12. listopad 2022

Už jako malý kluk dělal nejrůznější pokusy, doma k tomu měl ideální podmínky, jeho tatínek František je významným českým chemikem. Věda ho bavila a to mu zůstalo. Hostem Lenky Vahalové byl vědec a biotechnolog Petr Kaštánek.

Dnes se Petr Kaštánek věnuje hlavně přírodním účinným látkám. Zkoumá, jak je z určitých přírodních zdrojů izolovat, snaží se také objevovat úplně nové účinné látky.

Moderátorka Lenka Vahalová a vědec Petr Kaštánek

„A potom samozřejmě hledáme způsoby, jak pomocí biotechnologických a chemických metod tyto látky z těch přírodních zdrojů izolovat. Jak je formulovat do nějakých preparátů, ze kterých by vznikla třeba úžasná kosmetika nebo doplňky stravy nebo nějaké zdravotnické prostředky.“

V poslední době například věnoval velkou pozornost výzkumu kosatce. „Objevili jsme, že kosatce mají velmi silné antimikrobiální účinky, že kupříkladu působí proti bakteriím, které způsobují zubní plak a kazy zubů nebo paradentózu. Vedle toho kosatec ukazuje taky silné účinky proti bakterii, která způsobuje akné. Takže má velkou budoucnost i v kosmetice.“

Vědecké výpravy

Jedna z největších sbírek kosatců na světě se nachází v Průhonickém parku, za svými dalšími objevy ale vyráží Petr Kaštánek do mnohem vzdálenějších končin. Několik let strávil s rodiči na Kubě a do Latinské Ameriky se rád vrací.

Pohybovat se v Latinské Americe je pro mě něco přirozeného. Mám pocit, jako kdybych jel na chalupu do jižních Čech.

„Lákají mě odlehlá místa, pralesy hluboko v Amazonii, do této oblasti jsme cestovali během asi pěti nebo šesti výprav. Pohybovali jsme se u několika šamanů, chodili s nimi po pralese a dívali se, jaké rostliny používají, jak tam žijí.“

Antarktida na plachetnici

Má za sebou také expedici do království ledu a sněhu, na Antarktidu. „V této oblasti žije celá řada lišejníků, mechů a mikrořas. Pro přežití v takto těžkých podmínkách mají vytvořeny nějaké obranné mechanismy.“

A ty vědce samozřejmě zajímají. „Ukazuje se, že to, co je schopné chránit třeba řasu před vlivem UV záření, to by bylo schopné stejně dobře chránit lidskou pokožku. 

Když řeknu trošku kacířskou myšlenku, tak geneticky zase tak velký rozdíl mezi řasou a člověkem není.

S cílem navštívit řadu lokalit ostrovních nebo přímořských absolvoval Petr Kaštánek s kolegy tuto polární expedici na plachetnici. „Část té cesty jsem sám kormidloval, protože mám taky kapitánskou licenci jako jachtař. Takže to byl takový vrchol i mé jachtařské kariéry, nejenom té odborné.“

Expedice Petra Kaštánka na Antarktidu

Byla jejich expedice na Antarktidu úspěšná a co zde objevili? S jakými látkami se setkal u šamanů v pralese? Řeč byla také o kosmetice a doplňcích stravy s CBD. Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lenka Vahalová ,