Aplikace Záchranka spustila psychosociální modul. Pomůže Pražanům při akutních duševních obtížích

Aplikace Záchranka nabízí obyvatelům Prahy nový psychosociální modul. Více v reportáži Adama Bejšovce
Pražští záchranáři vyjížděli loni k bezmála šesti tisícům případů lidí s psychickými obtížemi. Obyvatelé metropole mají nově možnost žádat o pomoc přes mobilní aplikaci Záchranka. Její nová funkce dokáže lidi v nesnázích nasměrovat na odborníky na telefonu, chatu nebo přímo v krizových centrech.
Tlačítko pro možnost psychosociální pomoci by měl mít k dispozici každý, kdo má aplikaci Záchranka v telefonu nainstalovanou a pohybuje se na území Prahy.
„Po otevření se zobrazí buď mapa konkrétních poskytovatelů krizové pomoci, anebo může už adresně hledat tu pomoc přímo pro sebe. Po rozkliknutí ikony Potřebuji pomoc se zobrazí dotaz, zda je v ohrožení života on sám nebo někdo jiný,“ popisuje při klikání v přehledném bíločerveném rozhraní na telefonu provozní ředitelka aplikace Záchranka Klára Křížková.
Hledat pomoc je možné i pro někoho dalšího, aplikace pak vybere relevantní možnosti na základě ročníku narození.
„Dál si může zvolit, jestli bude chtít pomoc na dálku, to znamená pomocí nějaké linky nebo chatu. Anebo jestli chce podniknout osobní návštěvu. Ještě vybere, jaké potíže ho provází, co je ten problém, jaký chce řešit.“
Duševních obtíží přibývá
Pravidelně aktualizované volné kapacity, provozní doba i specializace jednotlivých organizací nabízejí v aplikaci vždycky garantovanou a hlavně okamžitou pomoc. To je zásadní, protože vážných případů duševních obtíží přibývá.
„Od doby, kdy prošla Českou republikou pandemie covidu, tak dochází k navyšování potíží duševního charakteru. Máme své přímé statistiky za uzavřený rok 2024 a máme tam o tisíc pacientů víc z původních pěti tisíc. Na výjezdy, které ne vždycky musejí skončit v psychiatrické nemocnici,“ uvádí ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.
Aplikace a dosavadní i plánovaná snaha města o rozvoj sítě péče o duševní zdraví navíc může pomoct i záchranářům.
„Aplikace je nějaká technologie, která propojí toho nemocného, který si třeba nechce volat tísňovou linku. Ale i naše tísňová linka se může obrátit na propojenou síť ambulantních zařízení, a ne každý pacient si přeje jet do psychiatrické nemocnice,“ dodává Kolouch.
Kolik lidí aplikaci využívá? A který kraj plánuje podobnou funkci jako Praha? Poslechněte si celou reportáž.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Europarlament vzal imunitu Nagyové. Babišovo Čapí hnízdo má zelenou u vrchního soudu
-
Další hradní kauza uzavřena: kriminalisté odložili případ Balákova zvýhodněného bydlení
-
Kauza ‚Torpédo‘ hýbe baseballem. Hráči Yankees používají vylepšené pálky a mění klubové rekordy
-
Netanjahu za den přehodnotil svůj výběr šéfa Šin Bet. Jeho kandidát Šarvit kritizoval Trumpa