Část mongolské divočiny v Praze. Zoologická zahrada otevřela novou expozici Gobi pro koně Převalského

25. březen 2024 09:00

Novou expozici věnovanou asijské poušti Gobi v sobotu slavnostně otevřela pražská zoo. 93. sezónu tak zahájila třeba vystoupením mongolských hudebníků. Nová expozice bude sloužit koňům Převalského, akce se zúčastnil i prezident Petr Pavel a také mongolský ministr životního prostředí a turismu Erdenbata Ulzibata.

V nové expozici, která vznikala zhruba rok a půl, můžou návštěvníci vidět třeba hroznýška tatarského, který je předobrazem bájného červa olgoje chorchoje.

„Ukázalo se, že zrovna v oblastech, kde je ta báje živá, tak žije had, který se jmenuje hroznýšek tatarský, který většinu života tráví v zemi. Had relativně mohutného těla, u kterého nejsou dobře rozlišitelné konce,“ vysvětluje kurátor plazů Petr Velenský.

Na poušť Gobi odkazuje taky výběh koňů Převalského. Ti jsou posledním žijícím druhem divokého koně.

„Jsou rozdílní třeba od domácího koně. Mají krátkou stojatou hřívu, typický úhoří pruh od hřívy až ke kořenu ocasu přes celá záda. Mají kratší nohy a víc sudovité tělo a mají typickou klabonosou hlavu,“ říká chovatel kopytníků Jan Marek.

Nová expozice koně Převalského, kteří se do trojského areálu vrací po třech letech, leží v prostoru mezi horní stanicí lanovky a občerstvením Obora, kde zahrada měla výběh s koňmi už v minulosti.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, prezident Petr Pavel a mongolský ministr životního prostředí a turismu Bat-Erden Bat-Ulzii

Kůň Převalského z přírody vymizel koncem 60. let minulého století, v lidské péči ale byla stabilně rostoucí populace, která umožnila návrat druhu nejprve do Číny a pak do Mongolska. Na něm se podílela i Zoo Praha devíti transporty koní Převalského do západního Mongolska v letech 2011 až 2019. Do Mongolska pražská zoo v projektu Návrat divokých koní zatím přepravila 38 koní.

Zoologická zahrada v Troji, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Loni ji navštívilo téměř 1,36 milionu lidí.

autoři: Marie Vítů , red
Spustit audio

Související