Co je to bivak?

26. únor 2014

Víte, co má slovo bivak společného se slovem robot? Obě tato slova patří mezi pár slov, kterými čeština obohatila jiné jazyky.

Slovo robot vymyslel Karel Čapek. Základem mu posloužilo slovo robota, tedy tvrdá práce nebo těžká dřina, kterou ostatně právě roboti nahrazují.

Slovo bivak je z horolezeckého prostředí. Je zkomoleninou českého nespisovného slova bejvák, což je výraz pro byt. Slovem bejvák označovali čeští horolezci svá nouzová a neplánovaná nocležiště.

Bivak je tedy nouzový způsob přenocování, třeba i pod širým nebem. Ovšem může to být i jakýkoli nouzový příbytek, který má nejenom v horách sloužit jako náhrada chaty nebo stanu v nepříznivých podmínkách.

V zahraničí tato jednoduchá stavení budují v horách všude tam, kde například hrozí prudká změna počasí. Mohou být ze dřeva, z plechu, některé bivaky jsou kamenné. Někde jsou dokonce vybaveny kamny a dřevem, jinde i postelemi nebo některými potravinami.

K bivakování může sloužit třeba bivakovací pytel. Je to vlastně takový ministan. Vejde se tam jenom jeden člověk ve spacáku, batoh musí zůstat venku, ale je to v dešti, mrazu nebo plískanici mnohem lepší než spaní pod širákem.

Že už je to nějak moc informací?

Tak dobře. V tuto chvíli stačí vědět, že slovo bivak dali světu Češi a že je to nouzový způsob přenocování. Aspoň tohle si zapište za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.