Co vidět v Londýně za tři dny? Jak nejlépe se tam dostat a kde bydlet? Poradíme vám
Zatímco tisíce Čechů míří v létě k moři, někteří raději objevují výjimečná města, jako například Londýn. Do hlavního města Spojeného království se podíváme v miniseriálu redaktora Václava Müllera. Dozvíte se, jak si Londýn za tři dny co nejlépe užít.
Vyrážíme
Pokud jedete do Londýna poprvé a nemáte moc času, doporučujeme strávit v britské metropoli nejméně tři dny.
Vzhledem k tomu, že mezi Prahou a Londýnem létá nejméně 10 spojů denně, nebudete mít problém vybrat si ten nejvýhodnější. Odlety jsou možné časně ráno a přílety pozdě večer. Máte tedy před sebou báječné tři dny a dvě noci.
Ubytování
Ohledně ubytování upozorňujeme, že pokud hledáte něco levnějšího v centru, dostanete malé pokojíky, kde se sotva otočíte, možná nepoteče teplá voda, možná zjistíte, že tam není úplně čisto. Nepohodlí ovšem vyvažuje blízkost atrakcí, jako je Buckinghamský palác nebo Parlament.
Dobré ubytování se dá najít na Earls Court, které je výhodné i z hlediska městské veřejné dopravy, všude je tamodtud tak nějak kousek. Leží totiž na strategickém rozhraní první a druhé zóny proslulého londýnského metra, nejstaršího na světě.
Doprava
Londýnské metro je v provozu od roku 1863 a disponuje 11 trasami, propojenými s příměstskými vlaky, doplněnými o automatické vlaky bez řidiče na lince DLR, a také o zbrusu novou cross-rail, která zajíždí až do obcí za Londýnem. Chvilku vám asi potrvá, než se v tom zdánlivém chaosu vyznáte, ale není to tak zlé. Jsou tady i jiné kontrasty. Jestliže se v pražském metru zchladíme, v tom londýnském je naopak děsné vedro. A klasické vozy – tubes – tedy tuby – příliš neplýtvají prostorem.
Co se týká jízdenek, z několika možností, které londýnská doprava, tedy i autobusy – double-deckery, wimbledonské tramvaje a některé lodě na Temži nabízejí, je pípnout si pokaždé na vyznačeném místě vaší kreditní kartou. Je to nejrychlejší i nejlevnější způsob, pokud jedete nejméně dvakrát. Všude, i tam kde nejsou turnikety, musíte kartu přiložit i při výstupu. A ještě jedna věc. Z letiště Heathrow se metrem krásně dostanete do centra Londýna, například na stanici Earl´s Court.
Westminster
Prohlídku Londýna začínáme u Houses of Parliament, ikonické soustavě budov britského Parlamentu, jímž dominuje věž, které se nesprávně, za to s velkou oblibou, říká Big Ben. Ovšem Big Ben je zvon uvnitř té věže. Jeho odbíjení je od roku 1923 spjato s vysíláním stanice BBC. Nedávno Big Ben prošel opravou za 80 milionů liber, tedy nějaké dvě miliardy a 400 milionů korun.
Parlament byl těžce bombardován nacisty za druhé světové války a pak znovu postaven podle původních plánů. Do budov Parlamentu se můžete podívat v rámci prohlídek za vstupné. Přes webovou stránku instituce si také můžete zajistit místo v galerii pro veřejnost a zdarma sledovat jednání parlamentu.
Most u Parlamentu, Westminster Bridge, je druhý nejstarší v Londýně, a celá léta na něm hraje tradiční skotský dudák, k velké radosti všech přítomných.
Kolegiální kostel sv Petra, známější více jako Westminster Abbey, je místo korunovací anglických a britských panovníků. Včetně té nejslavnější z 2.června roku 1953, korunovace Alžběty II. Ve Westminsterském opatství také leží ostatky vladařů Mimo jiné i královny Anny České, dcery Karla IV. a manželky Richarda II. krále Anglie. Je to první stopa česko-anglických vztahů v Londýně.
Královské parky
St James´s Park lemuje široký bulvár The Mall, což je příjezdová cesta od Oblouku Admirality do Paláce. U cesty zastavují před 11:00 dopoledne hloučky turistů, protože to je doba střídání stráží. Pozor, neprobíhá každý den, ale vždy v pondělí, středu, pátek a v neděli.
Samotný Buckinghamský palác je v neustálém obležení příznivců britské královské rodiny. A letos od 11.července do 29. září dokonce otevírá pro veřejnost i některé interiéry.
Přes Kanadskou bránu naproti paláci se potom dostáváme ke krásnému, přírodnímu Green Parku, který si nepotrpí na žádné zvláštní zdobení.
A do třetice přidáváme ikonický Hyde Park. Tam můžete narazit na velmi zajímavé typy lidí, ať už ty v oblecích za tisíce liber od krejčích ze Savile Row v luxusní čtvrti Mayfair, nebo podivíny, křičící svoje pravdy o placatosti Země na Speaker´s Corner, takového předchůdce sociálních sítí.
Trafalgarské náměstí a Národní galerie
Při poznávání Londýna nesmí v itineráři chybět jeho nejdůležitější náměstí – Trafalgar Square. Připomínuá velké vítězství britského námořnictva v bitvě u španělského mysu Trafalgar proti Napoleonovi v roce 1805. Dominuje mu sloup se sochou admirála Nelsona, který ve vítězné bitvě padl.
Na jih od náměstí se táhne dlouhý bulvár Whitehall, plný vládních budova, včetně slavné Downing Street číslo 10, kde sídlí premiér, toho času labourista Kier Starmer, a končí u Parlamentu.
V severní části stojí Národní galerie, kterou byste neměli vynechat. Vedle vynikajících světových děl, tam vystavují obrazy dvou nejuctívanějších domácích umělců – Williama Turnera a Johna Constabla. Oba žili na přelomu 18. a 19. století a každý svým osobitým způsobem vyjadřuje představy a sny Britů o tom, jak jejich země vypadala a jak vypadat má.
West End
Z Tafalgarského náměstí dojdete za 10 minut na jiné legendární místo – kruhovité Piccadilly Circus s fontánou a sochou okřídleného Erose. Na náměstí navazuje ulice, kterou zná snad každý fanda Harryho Pottera. Hermiona totiž v sedmém dílu přenesla Rona a Harryho na Shaftesbury Avenue, kam chodila s rodiči do divadla. A právě tamní Palace Theatre uvádí hru Harry Potter a Prokleté dítě.
West End divadly překypuje. Najdete je v Soho i kolem Covent Garden Piazza. To je místo, kde můžete sledovat kousky pouličních umělců. A na tamním květinovém trhu se ve hře Pygmalion G.B. Shawa a pozdějším filmu My Fair Lady, potkala Líza Doolittle s profesorem Higginsem.
Projížďka po Temži
Žádný pořádný výlet do Londýna se nemůže obejít bez projížďky po Temži. Z hlediska ekonomického doporučujeme využít jeden z říčních busů, spadajících do veřejné dopravy.
Jízdenky nemusíte kupovat, stačí přiložit platební kartu k terminálu na nástupu a zase při výstupu. Je to rychlejší a levnější než klasické vyhlídkové lodě. A uvidíte úplně to samé. Nastoupit můžete třeba na molu Westminster před Parlamentem.
Vydáte-li se západním směrem, projedete kolem někdejší elektrárny Battersea, kterou zná celý svět díky obalu alba Animals legendárních Pink Floyd.
Zato východní směr nabízí trasu, která nesmí ve vašem třídenním itineráři chybět. Vede totiž kolem vyhlídkového kola London Eye, minete také mírně řečeno neobvyklou budovu Národního divadla ve stylu brutalismu. Následuje další zrevitalizovaná elektrárna, která slouží jako ohromná laboratoř moderního umění v podobě galerie Tate Modern. V těsné blízkosti gigantické stavby byste neměli přehlédnout o dost menší přesnou repliku divadla The Globe, které koncem 16. století založil jistý Will Shakespeare. Hrají tam jako v dobách otce zakladatele, tedy za denního světla a jen od května do října.
Přímo od „Gloubu“ vede lávka Millenium Bridge spojující jižní a severní břeh Temže a vedoucí téměř přímo ke katedrále Sv. Pavla, kterou po Velkém požáru Londýna v roce 1666 přestavěl Christopher Wren, silně inspirován římskou bazilikou sv Petra.
Asi dvacet minut chůze odtud vyčnívá nade všemi výškovými budovami Sky Garden, nejvýše položená zahrada v Londýně. Platforma ve 34. patře 160 metrů vysoké stavby nabízí zcela nové pohledy na známá místa. Je zdarma, ale musíte se předem objednat online na jejich webu.
Od Toweru až do Greenwich
Až se z vyhlídky vrátíte na loď, čeká vás Tower Bridge, skutečný skvost viktoriánského inženýrství, který se dodnes ještě dvakrát denně otevírá pro velké lodě.
Pokud máte rádi historii, bezkřídlé havrany, Beefeatery a korunovační klenoty, můžete navštívit i pevnost Tower, založenou Vilémem Dobyvatelem.
Jestli vám zbydou síly, přesedněte na stanici Tower Hill na automatický vlak bez řidiče a vydejte se přes Docklands, třeba až na observatoř v Greenwich, kde nultý poledník dělí Zemi na západ a východ. Do cíle dorazíte od Tower Bridge i lodí.